Κολοσσός – Ιωνικός 94-74: Ισοπεδωτικός στο τέλος με Καντέρ – Άρτις (videos)

2021-01-09T16:47:07+00:00 2021-01-09T17:54:29+00:00.

09/Jan/21 16:47

artis_kolossos

Ο Κολοσσός ήταν ανώτερος του Ιωνικού στη Ρόδο και πήρε μία ευρεία νίκη με 94-74!

Ο Κολοσσός δυσκολεύτηκε για 30′ κόντρα στον Ιωνικό, όμως στην τελευταία περίοδο πάτησε το γκάζι και ξέφυγε, για το τελικό 94-74.

Oι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στα τελευταία 10′ και με επιμέρους 25-14, έφτασε ακόμα και +21, με το δίδυμο Καντέρ-Άρτις να έχει συνολικά 43 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές μετρούν πλέον 4 νίκες και 7 ήττες, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στις 4 σε 11 ματς. Για την 12η αγωνιστική, ο Κολοσσός υποδέχεται το Περιστέρι (23/1), ενώ ο Ιωνικός φιλοξενείται από την ΑΕΚ (23/1).

Η εξέλιξη: O Ιωνικός ξεκίνησε πιο δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με 9-14, πριν έρθει η άμεση αντίδραση του Κολοσσού. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τις άμυνες να παίζουν σημαντικό ρόλο. Το 19-19 στο 10′ ”μαρτυρά” την εικόνα του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Μαυροκεφαλίδη-Φιτζπάτρικ μπόρεσαν και μπήκαν σε θέση οδηγού για το 33-34 στο 15′, όμως κάπου εκεί έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση οι Τούμπα-Καντέρ για το προσπέρασμα με 44-35, στην μέγιστη διαφορά του αγώνα, πριν έρθει το ημίχρονο για το 46-40.

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα και με τον Χουγκάζ πρωταγωνιστή πήρε το προβάδισμα με 48-49, πριν έρθει εκ νέου η σειρά του Κολοσσού να επιστρέψει με 56-51. Οι Ροδίτες δεν έμειναν εκεί πάτησαν το γκάζι για το 69-58, με τον Καντέρ να κάνει πράγματα και θαύματα με 18 πόντους!

Όλα τελείωσαν στην τελευταία περίοδο, όταν ο Κολοσσός ισοπέδωσε τον Ιωνικό, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στο +21 (84-63), με το ματς να έχει τελειώσει ουσιαστικά από το 34′, όταν η διαφορά ”έπιασε” τους 20. Το μόνο που απέμεινε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 94-74.

Πού κρίθηκε: Το 69-60 του 30′ έγινε 84-63 στο 35′, με το ματς να τελειώνει κάπου εκεί.

Παίκτης-κλειδί: Ο Καντέρ ήταν όλα τα λεφτά με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όπως και ο Άρτις με 21-4-7. Από 13 είχαν και οι Ζάρας-Άντριτς.

Για τον Ιωνικό, προσπάθησαν με 11 οι Χόλογουελ και Πρίντζετ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

Τα στατιστικά:

Ηλίας Καντζούρης: ”Νίκη που μας δείχνει τον δρόμο”

kantzouris_kolossos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Νομίζω ότι κερδίσαμε δίκαια. Δείξαμε ότι θέλαμε περισσότερο τη νίκη, απέναντι σε μία ομάδα που εγώ θεωρώ από τις πιο φορμαρισμένες του πρωταθλήματος. Με σαφή αλλαγή προς το καλύτερο από αγωνιστική σε αγωνιστική. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, θεωρώ ότι παίξαμε στην άμυνα, έτσι όπως θέλουμε να παίζουμε και για εμάς είναι μία νίκη, που ίσως μας δείξει τον δρόμο για τη συνέχεια»

Βαγγέλης Αγγέλου: ”Ευχαριστούμε τον Κολοσσό για το… δώρο του”

aggelou_ionikos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ιωνικού:

«Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για την πιστότητά του επί 40 λεπτά. Και συγχαρητήρια γιατί μας έκανε ένα μεγάλο… δώρο. Ανέδειξε ένα πράγμα που έχουμε όλοι “άρρωστο” μέσα μας και λέγεται η “αρρώστια” του μπασκετικού “εγώ”. Κι αυτή η… αρρώστια είναι ανίατη, εάν δεν αγαπάς το παιχνίδι και αν δεν αγαπάς τον δίπλα σου. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από αυτή την ήττα και ευχαριστούμε τον Κολοσσό που μας έβγαλε αυτό το “άρρωστο” πράγμα που έχουμε μέσα μας, όλοι μας με πρώτο εμένα»