Άρης – Περιστέρι 71-84: Πέρασε από την Θεσσαλονίκη με MVP τον Καράμπελα (videos)

2021-01-09T20:25:34+00:00 2021-01-09T22:38:35+00:00.

09/Jan/21 20:25

BASKET LEAGUE 2020-2021 / QǓ - ЅщӔőɠ(֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη με 84-71 και έφτασε τις δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα, με τον Ζώη Καράμπελα να βγαίνει μπροστά για τους “πρίγκιπες” και να κάνει την διαφορά στο τέλος.

Παρότι ο Άρης επέστρεψε και μείωσε μέχρι και τους 6 την διαφορά, το Περιστέρι, με τον Καράμπελα να βγαίνει μπροστά, πάτησε γκάζι και πήρε τη νίκη με 84-71 μέσα στο “Αλεξάνδρειο”.

Ο νεαρός όπως είπαμε έκανε την διαφορά για την ομάδα του, με 18 πόντους και 6 ασίστ, ενώ με δικούς του πόντους ξεκόλλησε το Περιστέρι και ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10, όταν ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του.

Μάλιστα ο νεαρός βγήκε μπροστά και κάλυψε εκτός των άλλων και τις απουσίες του Μάντζαρη, ο οποίος δεν αγωνίστηκε, αλλά και του Ράιαν Χάροου, που αποχώρησε στο ημίχρονο με θλάση.

Το Περιστέρι μπήκε με σερί 0-11 στο ματς και πήρε τον έλεγχο (3′) με τον Άρη να μην μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-22.

Η διαφορά έφτασε στους 17 (18-35, 15′), όμως ο Άρης με ένα σερί 8-0 (26-35, 16′) μείωσε. Παρόλα αυτά, 4 σερί πόντοι του Καράμπελα έδωσαν αέρα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 35-46, αλλά έχασε το Ράιαν Χάροου, ο οποίος υπέστη θλάση.

Ένα νέο 0-15 σερί εκτόξευσε την διαφορά στους 26, με το Περιστέρι να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά η συνέχεια δεν ήταν η ίδιο. Με επιμέρους σκορ 22-6 για τον Άρη, το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 57-67, ενώ η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο.

Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 66-72 στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως τότε ήταν και πάλι η ώρα του Ζώη Καράμπελα. Ο νεαρός με πέντε μεγάλους πόντους έκανε το σκορ 69-80 (37’) και ουσιαστικά τελείωσε και το ματς, καθώς ο Άρης δεν είχε απαντήσεις. Τελικό σκορ 71-84 και νίκη για το Περιστέρι.

Πού κρίθηκε:

Ο Άρης επέστρεψε από το -26 και μείωσε σε 66-72, όμως 5 αναπάντητοι πόντοι του Ζώη Καράμπελα έκαναν την διαφορά για το Περιστέρι, με τον Άρη να μην έχει έκτοτε απάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 35-46, 57-67, 71-84

Η βαθμολογία μετά τα ματς του Σαββάτου (9/1)

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Το Περιστέρι ήταν καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δε ξέρω για ποιο λόγο η ομάδα ξεκίνησε έτσι και στα δύο ημίχρονα. Είναι στιγμές που φαίνεται ότι δεν έχουμε την συγκέντρωση και την πνευματική ετοιμότητα για να ανταπεξέλθουμε των απαιτήσεων ενός αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που είναι ικανή και ποιοτική.

Βγάλαμε ενέργεια με τη ζώνη, μαζέψαμε το σκορ αλλά και εκεί ήμασταν άμυαλοι στην επίθεση. Κάναμε σουτ στο ένας εναντίον ενός, κατά κανόνα τέτοια σουτ είναι άστοχα. Όταν προσπαθείς να γυρίσει το παιχνίδι από τέτοια διαφορά προφανώς και χρειάζονται τέτοια σουτ, αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι ο τρόπος που λειτουργούμε στην επίθεση δεν είναι ομαδικός για να μας δώσει τις νίκες που θέλουμε».

Αργύρης Πεδουλάκης: ”Ο Καράμπελας δεν μπορούσε να διαχειριστεί όσα έγιναν πριν 2 χρόνια”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

«Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και αμυντικά και επιθετικά. Είχαμε διαστήματα που παίξαμε καλά. Όλα ξεκινούσαν από την άμυνά μας, είχαμε καλή τακτική, αλλά κολλήσαμε στη ζώνη. Είχαμε πρόβλημα χωρίς Μάντζαρη και Χάροου. Κρατάμε νίκη και εμφάνιση, καλή συνέχεια στον Άρη».

Για τον Καράμπελα: «Ο Ζώης δεν μπόρεσε να διαχειριστεί αυτό που έγινε πριν δύο χρόνια, σε μια εποχή με τα media που είναι πολλά και επειδή έχουμε ανάγκη από νέα παιδιά, δεν μπόρεσε να το διαχειριστεί. Εδώ και 1,5 μήνα έχει δουλέψει σε άλλες ταχύτητες. Διάβασε την άμυνα, την έσπασε την άμυνα, έκανε λάθη, έκανε και σωστά. Λάθη θα κάνει, δεν γίνεται να μην κάνει, όταν έχει τη μπάλα και παίρνει αποφάσεις. Έκπληξη δεν είναι για μας. Αν το παιδί δουλεύει μπορεί να είναι κομμάτι της ομάδας. Είναι παιδί που θέλει δουλειά».