Προμηθέας – Ηρακλής 85-61: ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ τον “Γηραιό” με 20άρα! (videos)

2021-01-10T17:53:57+00:00 2021-01-10T18:40:52+00:00.

10/Jan/21 17:53

miller_promitheas_grancanaria

Ο Προμηθέας είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ηρακλή, με τους Πατρινούς να παίρνουν τη νίκη με το επιβλητικό 85-61.

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Προμηθέας απέναντι στον Ηρακλή, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να επικρατεί με 85-61 και να επιστρέφει στις νίκες, μετά το αρνητικό αποτέλεσμα με την Λάρισα.

Οι Πατρινοί από την αρχή είχαν τον έλεγχο και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν όλο και περισσότερο το προβάδισμά τους, φτάνοντας έτσι εύκολα στο τελικό +24.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Προμηθέας ανέβηκε στο 5-3, ενώ ο Ηρακλής υποχώρησε στο 5-6.

Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό, ξεκινώντας δυναμικά το ματς και παίρνοντας τα ηνία με 9-0 (3΄). Παρόλα αυτά ο Ηρακλής αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -4 (24-20).

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμα τους και έδειξαν πως θέλουν να… τελειώσουν από νωρίς με την υπόθεση νίκη. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 21-12 και έτσι οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ξέφυγαν, κλείνοντας το ημίχρονο στο 44-32.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, και με ένα επιμέρους 12-4, έφτασαν στο 58-42 (25′). Ο Γηραιός προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Προμηθέας είχε προβάδισμα 16 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-45). Η τέταρτη φυσικά ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Προμηθέα να επικρατεί τελικά με 85-61.