Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 80-75: Νίκη αυτοπεποίθησης στο ντέρμπι! (videos)

2021-01-10T20:54:42+00:00 2021-01-10T20:59:46+00:00.

10/Jan/21 20:54

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ЁϠ- Eʠ(֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠʁсÉM͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Basket League επικρατώντας με 80-75 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και πλέον παραμένει μόνος πρώτος στην κατάταξη.

Οι πράσινοι μπορεί να μην έπιασαν ιδιαίτερα πολύ καλή απόδοση και η ΑΕΚ να είχε τις δικές της απουσίες, όμως η τριάδα των Νέντοβιτς, Παπαγιάννη και Μήτογλου ήταν καθοριστική για να έρθει στο τέλος με 80-75 η νίκη του “τριφυλλιού” που το καθιστά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον ο Παναθηναϊκός που ετοιμάζεται για την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα με Βιλερμπάν (13/1) και Φενέρ (15/1) έχει ρεκόρ 8-1 και είναι πρώτος, ενώ η ΑΕΚ παραμένει σε απόσταση αναπνοής με 7 νίκες και 2 ήττες.

Το ματς

Καλό μπάσκετ, συνεχείς ανατροπές και… πράσινο προβάδισμα!

Δυναμικά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγώνα με τον Νέντοβιτς να φτάνει γρήγορα τους 9 πόντους με 3/3 τρίποντα και να βάζει μπροστά από νωρίς τον Παναθηναϊκό με 16-11 (στο 5′). Η ΑΕΚ με “αιχμή του δόρατος” τον Μορέιρα μείωσε με επιμέρους σκορ 7-3 σε 19-18 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με πράσινο προβάδισμα 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με δημιουργό (3 ασίστ) τον Λάνγκφορντ και τον Μόουζες να σκοράρει 5 πόντους έκαναν σερί 11-0 και ανέτρεψαν το σκορ σε 29-24 (στο 13′). Οι “κιτρινόμαυροι” διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (34-31 στο 17′) παρότι είχαν πρόβλημα στην αντιμετώπιση του Παπαγιάννη (9 πόντους και 8 ριμπάουντ) , όμως το “τριφύλλι” απάντησε με δικό του σερί 10-0 και πέρασε ξανά μπροστά (41-34 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-37.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και να τα καταφέρνει μέσα από την άμυνα της η οποία δεχόμενη 11 πόντους σε 5′ λεπτά μετέτρεψε το σκορ σε 54-53. Οι πράσινοι χάρη στην κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (26-14) παρέμεναν μπροστά (62-60 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι άμυνες και η νευρικότητα υπερείχαν όλων των άλλων με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να σκοράρουν 9 πόντους σε 5′ λεπτά και ο Παναθηναϊκός να παραμένει μπροστά με 71-67. Οι πράσινοι με επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (78-69 στο 37′) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Η ΑΕΚ κατάφερε στο 39′ να μειώσει σε 78-75 με σερί 6-0, όμως 0/2 βολές του Ματσιούλις σε 30′ και τρία σερί άστοχα σουτ της ΑΕΚ έδωσαν τελικά την νίκη στο φινάλε στον Παναθηναϊκό με 80-75!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Παναθηναϊκού που δέχθηκε μόλις 13 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και στην διαφορά των δύο ομάδων στα ριμπάουντ όπου οι πράσινοι είχαν 39 έναντι 27 της ΑΕΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 4/8 τρίποντα, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Παπαγιάννης με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μήτογλου με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75