Λαύριο: Άλωσε και τη Λάρισα, επτά σερί νίκες! – Δεύτερο στη βαθμολογία, μαζί με Παναθηναϊκό (videos)

2021-01-11T21:06:51+00:00 2021-01-12T01:35:07+00:00.

11/Jan/21 21:06

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε. Ούτε καν ο Παναθηναϊκός. Η Λάρισα δεν μπορούσε να σταθεί εμπόδιο στο καυτό Λαύριο να συνεχίσει το απίστευτο σερί των επτά νικών του…

Το Λαύριο του κόουτς Σερέλη πέρασε και από τη Λάρισα με 66-58, συμπλήρωσε επτά σερί νίκες μετά το αρχικό του 0-3 (προερχόμενο από σοβαρά θέματα με τον κορωνοϊό) και πλέον ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Μόνο στην πρώτη περίοδο έδειξε “μουδιασμένο” το φιλοξενούμενο Λαύριο, διάστημα στο οποίο η Λάρισα προηγήθηκε με 17-9, εγκλωβίζοντας επιθετικά τους αντιπάλους της.

Στη συνέχεια όμως, το Λαύριο έκανε μία μεγάλη αντεπίθεση και προηγήθηκε με 31-24 στο 18′ με 12π. του Ντέιβις, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-28.

Από εκείνο το σημείο κι ως το τέλος του αγώνα δεν έχασε το προβάδισμα, παρότι ποτέ δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλεία.

Για αυτό φρόντισε ο Παπαδάκης με 14 πόντους, που ήταν η πιο σταθερή πηγή κινδύνου για την άμυνα του Σερέλη. Όχι όμως τόσο μεγάλη ώστε να απωλέσει το προβάδισμα, ο Ντέιβις συνέχισε και τέλειωσε με 19 πόντους και χάρη στην άμυνα του το Λαύριο- σε αντίθεση με τα περισσότερα παιχνίδια του- κατάφερε να φύγει με το διπλό και να φτάσει στο 7-3!

Έχει τώρα τους ίδιους βαθμούς με τον Παναθηναϊκό (17) που έχει ρεκόρ 8-1 (η μοναδική του ήττα από το Λαύριο), έναν παραπάνω από την ΑΕΚ με αγώνα λιγότερο και καλύτερο ρεκόρ από το Περιστέρι που μετράει ένα 7-4, με παιχνίδι περισσότερο κι έχοντας ηττηθεί εντός έδρας από την ομάδα των Μεσογείων.

Αντίθετα η Λάρισα έπεσε στο 3-8, ρεκόρ ίδιο με αυτό του Μεσολογγίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 11-25, 14-14, 16-18