Άρης – Παναθηναϊκός 75-93: Πρώτη νίκη με Κάτας στο τιμόνι και… χρόνο για όλους! (videos)

2021-01-17T18:50:24+00:00 2021-01-17T19:26:12+00:00.

17/Jan/21 18:50

BASKET LEAGUE 2020-2021 / QǓ - ЁϠ(֙ԏÑVɁ: ̏ԉύ ԅL)

Την πρώτη νίκη της καριέρας του με τον Παναθηναϊκό στο ελληνικό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Όντεντ Κάτας αφού οι πράσινοι επιβλήθηκαν του Άρη στην Θεσσαλονίκη με 93-75, ενώ έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Οι παίκτες του Ισραηλινού προπονητή στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Basket League με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, παρουσίασαν σαφώς καλύτερη εικόνα σε σχέση με τον αγώνα της Τουρκίας με την Φενέρ και έφυγαν με το διπλό με 93=75 και τώρα στρέφονται στην Ευρωλίγκα όπου θα φιλοξενήσουν την ουραγό Χίμκι (21/1) στο ΟΑΚΑ.

Ο Όντεντ Κάτας με αυτή την νίκη ξεκινάει με το… δεξί στην Ελλάδα την διαδρομή του, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες με τους ΜήτογλουΜπέντιλ (τραυματίστηκε προς το τέλος του ματς) να είναι οι κορυφαίοι.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 9-1 και παραμένει η ομάδα το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης με 3 νίκες και 8 ήττες βρίσκεται τελευταίος.

Το ματς

Διψήφιο προβάδισμα με την επίθεση για Παναθηναϊκό

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα (12-9 στο 5′) χάρη σε 6 πόντους και 2/2 τρίποντα του Νέντοβιτς. Μάλιστα το “τριφύλλι” αύξησε το προβάδισμα του και στο +8 (20-12 στο 8′) πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τον Άρη να μειώνει σε 23-20.

Στην δεύτερο περίοδο του αγώνα το “τριφύλλι” παρέμενε μπροστά και μάλιστα αύξησε ξανά το πλεονέκτημα του στους 8 πόντους (35-27 στο 15′) χάρη σε επιμέρους σκορ 12-7 και τον Μήτογλου να έχει ήδη 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Νέντοβιτς με ένα ακόμα τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά με +11 (44-33 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Άρη πίσω με 47-36.

Εύκολα “καθάρισαν” στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους παίκτες του Όντεντ Κάτας να ανεβάζουν την διαφορά στους 18 (59-41 στο 25′) με επιμέρους σκορ 16-8 και να “αγκαλιάζουν” από νωρίς το μεγάλο διπλό. Η διαφορά έφτασε και στους 20 (64-44 στο 26′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους κίτρινους να μειώνουν με buzzer beater του Λιτλ σε 72-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Παναθηναϊκός παρέμενε μπροστά στο σκορ με μία σημαντική διψήφια διαφορά (77-63 στο 34′) και ήταν μία… ανάσα από την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν τελειώσει με το σκορ στο 85-67 και στο φινάλε το “τριφύλλι” πανηγύρισε το διπλό με 93-75.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Παναθηναϊκού στο τέταρτο δεκάλεπτο που δέχθηκε μόλις 14 πόντους, αλλά και στον πλουραλισμό του στην επίθεση καθώς είχε πολλούς παίκτες σε καλή βραδιά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντίνος Μήτογλου για ένα ακόμα παιχνίδι τον τελευταίο καιρό ήταν πολύ καλός με 15 και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μπέντιλ που αποχώρησε τραυματίας είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ακόμα ξεχώρισαν ο Μακ με 8 πόντους και 8 ασίστ, ο Νέντοβιτς με 12 πόντους και ο Παπαγιάννης με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 33-44, 61-72, 75-93.

Μποχωρίδης: “Πάντα κάτι ιδιαίτερο η αλλαγή προπονητή”

Αναλυτικά τι είπε ο διεθνής γκαρντ του Παναθηναϊκού:

Η αλλαγή προπονητή είναι πάντα κάτι ιδιαίτερο. Προσπαθούμε να καταλάβουμε τη φιλοσοφία του και τι ζητάει. Θέλουμε να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας με την Χίμκι και να κερδίσουμε. Και να κερδίσει και ο Άρης το Μεσολόγγι”.

Για τον Σλαφτσάκη:Είναι ιδιαίτερο όταν έρχομαι εδώ. Έχω περάσει πολλά από μικρό παιδί. Είναι ιδιαίτερο. Δυσκολεύομαι να παίξω αλλά το απολαμβάνω. Τελειώνει το ματς και είμαστε φίλοι πάλι με τον Διαμαντή. Θυμάμαι μια φάση κάτω από το καλάθι που έκανα φάουλ στον Σλαφτσάκη, ήμουν στο 50-50 αν το έκανα, αλλά είπα χαλάλι επειδή ήταν αυτός”.