Λαύριο – Προμηθέας 75-72: “Τρένο” η ομάδα του Σερέλη έφτασε το 8-0! (videos)

2021-01-20T17:56:43+00:00 2021-01-20T18:20:37+00:00.

20/Jan/21 17:56

Το Λαύριο συνεχίζει την εξαιρετική του διαδρομή στην Basket League καθώς κέρδισε εντός έδρας και το Προμηθέα Πάτρας με 75-72 και έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπορεί να ξεκίνησε με τρεις συνεχόμενες ήττες το πρωτάθλημα, αλλά αυτή η λέξη αγνοείται εδώ και καιρό, αφού μετά την δύσκολη εντός έδρας επικράτηση με 75-72 απέναντι στους παίκτες του Μάκη Γιατρά έφτασε τα 8 σερί θετικά αποτελέσματα.

Πλέον το Λαύριο μετά την όγδοη συνεχόμενη νίκη του ανέβασε το ρεκόρ του στο 8-3, ενώ ο Προμηθέας έχει 6 νίκες και 4 ήττες και το μικρό νικηφόρο σερί του σταμάτησε.

Το ματς

Ντέρμπι με μικρό… πατρινό προβάδισμα!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και προηγήθηκε από νωρίς με 13-6 (στο 7′), όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 μείωσαν σε 13-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ με μία διαφορά στους 5-6 πόντους (28-23 στο 15′) χάρη στην άμυνα τους. Οι Πατρινοί πάντως παρέμεναν κοντά στο σκορ (34-32 στο 28′) με τον Γκραντ πρωταγωνιστή (8 πόντους, 2 ασίστ) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να κάνει την ανατροπή από το -5 και να προηγείται με 41-38!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να… ανεβάζουν στροφές και να προηγούνται και πάλι με 47-42 (στο 25′), πριν το Προμηθέας ισοφαρίσει ξανά σε 49-49 και εν τέλει η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και ισόπαλες με 62-62 στο 35′. Στο τελευταίο δίλεπτο το Λαύριο μπήκε προηγούμενο με 69-64 έπειτα από επιμέρους σκορ 7-2 και αποτελούσε το φαβορί για την νίκη.

Ο Γιάννης Αγραβάνης μπορεί να μείωσε με τρίποντο σε 69-67, όμως τελικά ο Προμηθέας δεν ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε και εκείνος από το Λαύριο με 75-72.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Λαυρίου που έκανε συνολικά 14 κλεψίματα και οδήγησε σε 19 λάθη τον Προμηθέα, αλλά και στο μακρινό σουτ των Πατρινών που αποτέλεσε “πληγή” τους με 7/21 (33%).

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάρτερ ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Ντιαλό με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ, ο Ντέιβις με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μουράτος με 7 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-54, 75-72.