ΑΕΚ – Ιωνικός 81-74: Πύρρειος νίκη για την “Ένωση” – Αγωνία για Γκίκα (videos)

2021-01-23T20:48:41+00:00 2021-01-23T21:32:45+00:00.

23/Jan/21 20:48

Η ΑΕΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με αρκετές δυσκολίες στο ΟΑΚΑ τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό Ιωνικό Νικαίας με 81-74, αλλά έχασε τον Νίκο Γκίκα με τραυματισμό ο οποίος φάνηκε να είναι σοβαρός.

Είναι ξεκάθαρο πως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, αλλά αρκούσε ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ για να κάμψει την αντίσταση του Ιωνικού και να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα με 81-74.

Πλέον η ΑΕΚ μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό και Προμηθέα και το ροζ φύλλο αγώνα με τους Νικαιώτες έχει ρεκόρ 8-3, ενώ ο Ιωνικός “έπεσε” στο 4-8.

Το ματς

Ικανός για την έκπληξη ο Ιωνικός

Από την πρώτη περίοδο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις δυνατότητες τους στην ΑΕΚ και προηγήθηκαν αρχικά με 10-8 (στο 6′) και στην λήξη της με 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο Ιωνικός συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα (25-24 στο 15′) αφού η “Ένωση” είχε να διαχειριστεί και τον σοβαρό τραυματισμού του Νίκου Γκίκα. Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Νικαιώτες να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων (37-33).

“Γλίτωσε” την γκέλα η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει σαφώς καλύτερο επιθετικό ρυθμό, αλλά αμυντικά να συνεχίζει να ταλαιπωρείται από ανισορροπία με τον Ιωνικό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (49-46 στο 27′). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τους γηπεδούχους να προσπεράσουν (55-51 στο 29′) και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε αποφασισμένη για την νίκη και μετά από πολλή ώρα πέρασε μπροστά με 72-61 δεχόμενη μόλις 5 πόντους σε 6′ λεπτά και με επιμέρους σκορ 19-5.

2΄λεπτά πριν το φινάλε ο Ιωνικός μείωσε σε 74-72 με δικό του επιμέρους σκορ 11-2 και ένα ντέρμπι τον αγώνα, όμως ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ στο 39′ που έκανε το σκορ 77-72 ήταν αρκετό για να τελειώσει το ματς, το οποίο πήρε η ΑΕΚ στο τέλος με 81-74.

Που κρίθηκε: Ο Ιωνικός στο 36′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 72-61, όμως με επιμέρους σκορ 11-2 μείωσε σε 74-72 στο 38′ και η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο (77-72) του Λάνγκφορντ στο 39′ για να “κλειδώσει” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μορέιρα ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ ακόμα μεγάλο ματς έκαναν ο Λοτζέσκι με 21 πόντους και 9/17 σουτ, ο Ματσιούλις με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 μπλοκ και ο clutch Λάνγκφορντ με 13 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74.

Δείτε τις δηλώσεις των Γιώργου Λημνιάτη από την πλευρά της ΑΕΚ και του Βαγγέλη Αγγέλου από τον Ιωνικό μετά το παιχνίδι στην κάμερα της ΕΡΤ: