Λάρισα – Παναθηναϊκός 89-98: Άνετο “διπλό” με Μήτογλου και Νέντοβιτς (videos)

2021-01-24T17:52:27+00:00 2021-01-24T18:48:52+00:00.

24/Jan/21 17:52

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ˁщӁ - ЁϠ(֙ԏÑVɁ: ˅ٍɄS ԆŊS / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο έργο απέναντι στην Λάρισα και πήρε άνετα τη νίκη με 98-89, φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα.

Λίγες ημέρες πριν από την διαβολοβδομάδα, ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο έργο στην έδρα της Λάρισας, παίρνοντας τη νίκη με 98-89.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν και πάλι οι Νέντοβιτς και Μήτογλου, με τους πράσινους να φτάνουν έτσι τις 10 νίκες στην Basket League (10-1) και να είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή, παρά τις απουσίες των Παπαπέτρου και Παπαγιάννη.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει το βλέμμα του στις αναμετρήσεις με την Ρεάλ (27/1) και την Βαλένθια (29/1), στο πλαίσιο της διπλής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα, φτάνοντας στο +6, με 19-13 στο 6’. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις και έκανε το σκορ 23-23 (9’), όμως ένα δίποντο του Γκόρντον διαμόρφωσε το 25-23 του δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία, φτάνοντας στο +9 (42-51, 18′), ενώ ένα τρίποντο του Μποχωρίδη εκτόξευσε την διαφορά στους 12 (42-54, 19′), με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-56.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι και να παραμένουν σε ρόλο οδηγού, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 66-74.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά, φτάνοντας στους 12 πόντους (73-85, 34′), με τα πάντα πλέον να παίρνουν τον δρόμο τους. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Κάτας νικητές με 89-98.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε ακόμα μια καλή εμφάνιση, έχοντας 16 πόντους (4/5 δίποντα, 8/8 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μόλις 1 λάθος.

Πού κρίθηκε:

Ο Παναθηναϊκός πήρε σκορ από 10 παίκτες, ενώ σούταρε με 62% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα!

Δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98