ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 76-56: Ντέρμπι ήταν μόνο στα… χαρτιά! (videos)

2021-01-27T21:56:36+00:00 2021-01-27T22:21:20+00:00.

27/Jan/21 21:56

BASKET LEAGUE 2020-2021 / Eʠ- Ёϊ (֙ԏÑVɁ: әԇчӠć̇ԑϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ τέθηκαν ξανά αντιμέτωποι στο ΟΑΚΑ μετά την απόφαση για επανάληψη του αγώνα και οι “κιτρινόμαυροι” κέρδισαν πολύ εύκολα με 76-56 χάρη σε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όπως και στο πρώτο ματς που επαναλήφθηκε απόψε στο ΟΑΚΑ κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια του ντέρμπι των “Δικεφάλων” απέναντι στον ΠΑΟΚ με το άνετο 76-56.

Πλέον η ΑΕΚ μετά και αυτή την νίκη της έχει ρεκόρ 9-3 και παραμένει στο “κυνήγι” του Παναθηναϊκού, ενώ ο ΠΑΟΚ διαθέτει ισορροπημένο ρεκόρ με 6-6.

Να επισημανθεί πως για την “Ενωση” που προκρίθηκε στα playoffs του Basketball Champions League αλλάζει πλήρως εικόνα η υπόθεση του Λίνου Χρυσικόπουλου αφού μεταξύ των δύο πλευρών δόθηκαν εκατέρωθεν εξηγήσεις και θα συνεχίσει κανονικά στην ομάδα, όπως ανέφερε και ο δημοσιογράφος της ΕΡΤ Βαγγέλης Ιωάννου.

Επίσης ένας βασικός λόγος είναι η ανάγκη απόκτησης ξένου γκαρντ και αυτό σημαίνει πως ο Κίνγκσλεϊ δεν θα αγωνίζεται στην Ελλάδα αλλά μόνο στο BCL, με τον Μέικον της Γαλατά να αποτελεί στόχο σύμφωνα με δημοσιεύματα από την Λιθουανία καθώς ο παίκτης θέλει να συνεχίσει στην Ευρώπη αφού η τούρκικη ομάδα δεν έχει ιδιαίτερα υψηλούς στόχους φέτος.

Το ματς

“Εκρηκτικό” ξεκίνημα για την ΑΕΚ

Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού προηγήθηκε από τα πρώτα 8 λεπτά με 22-2 (!) και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 26-6!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισε την καλή της δουλειά παρά την προσπάθεια αντίστασης του ΠΑΟΚ και διατηρούσε το προβάδισμα της στο +22 (36-14 στο 15′). Τελικά η “Ένωση” μην αφήνοντας την μεγάλη διψήφια διαφορά (42-23 στο 18′) ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος μπροστά με 44-27.

Δεν άλλαξε τίποτα στην συνέχεια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μην αφήνει το πόδι από το… γκάζι και να ανεβάζει την διαφορά στους 23 (52-29 στο 25′) έχοντας ουσιαστικά “κλειδώσει” την νίκη. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να γίνει ανταγωνιστικός στην συνέχεια (56-35 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 61-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς τίποτα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τα πάντα να έχουν κριθεί και την ΑΕΚ μπροστά στο 35ο λεπτό με 69-47, ενώ στο φινάλε πανηγύρισε την νίκη με 76-56.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 26-6 διαφορά την οποία δεν κατάφερε να καλύψει ο ΠΑΟΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ματσιούλις ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Λάνγκφορντ με 14 πόντους και ο Λοτζέσκι με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56.