Λαύριο – ΠΑΟΚ 84-77: Αγχώθηκε αλλά… συνεχίζει να εντυπωσιάζει με “διπλό” Μουράτο! (videos)

2021-01-30T18:01:04+00:00 2021-01-30T18:23:17+00:00.

30/Jan/21 18:01

Επιστροφή στις νίκες για το πολύ δυνατό Λαύριο του Χρήστου Σερέλη το οποίο αν και δυσκολεύτηκε στην έδρα του απέναντι στον ΠΑΟΚ τελικά κέρδισε με 84-77.

Τι και αν ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει στο καλάθι (79-77) 2′ λεπτά πριν το τέλος, το Λαύριο κατάφερε να κρατήσει αλώβητο το καλάθι του και να μην δεχθεί κανένα πόντο, με αποτέλεσμα να πάρει την μεγάλη νίκη στο φινάλε με 84-77.

Πλέον το Λαύριο επέστρεψε στις νίκες και έχει ρεκόρ 9-5 φιγουράροντας στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ ο ΠΑΟΚ γνώρισε δεύτερη σερί ήττα και έχει 6-7.

Το ματς

Σταθερά μπροστά το Λαύριο

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τους γηπεδούχους να διαθέτουν ένα πολύ μικρό προβάδισμα με 14-12 (στο 6′), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενο με το εμφατικό 25-12 αφού έκαναν ένα σερί 9-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η διαφορά για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε και στους 14 (33-19 στο 13′), όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε σε 33-28 με επιμέρους σκορ 9-0 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-37.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν ακόμα περισσότερο και να κάνουν τον αγώνα ντέρμπι και το σκορ έγινε 56-52 (στο 25′). Με τους Λοβ – Γκρίφιν να φτάνουν τους 14 πόντους ο καθένας ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 2 (60-58 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 62-60.

Στο τέταρτο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το Λαύριο “συνήλθε” και δεχόμενο 7 πόντους σε 5′ λεπτά ανέβασε και πάλι το προβάδισμα του στο +7 (74-67) και έγινε το φαβορί για την νίκη. Στο τελευταίο 2λεπτο ο Λοβ βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 79-77 και να κάνει τον αγώνα “θρίλερ”.

Τελικά οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 και χάρη σε 4/4 βολές του Κόζεϊ προηγήθηκε στα 28′ με 84-77 και αυτό ήταν και το τελικό σκορ της μεγάλης νίκης του.

Που κρίθηκε: Στο γεγονός πως ο ΠΑΟΚ στα τελευταία δύο λεπτά δεν σκόραρε κανένα πόντο και τελικά ηττήθηκε με 84-77 παρότι είχε μειώσει στο 38′ σε 79-77.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μουράτος ήταν εξαιρετικός με 10 πόντους, 12 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο καθοριστικός Κόζεϊ με 16 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ντιαλό με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77.

Λυκογιάννης: “Δεν είναι εύκολο όταν οι βολές είναι 37-19 να μείνεις μέχρι το τέλος μέσα στο παιχνίδι”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς του ΠΑΟΚ:

“Νομίζω είχαμε μια καλή παρουσία σήμερα, θεωρώ ότι μετά το πρώτο 15λεπτο βγάλαμε αντίδραση. Μικρές λεπτομέρειες και κάποιοι παράγοντες κρίνανε το αποτέλεσμα.

Αυτή τη στιγμή πρέπει να δούμε το βίντεο να αναλύσουμε τα λάθη μας. Σίγουρα όμως δεν είναι εύκολο όταν οι βολές είναι 37-19 να μείνεις μέχρι το τέλος μέσα στο παιχνίδι, εμείς το κάναμε και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά.

Νομίζω ότι είχαμε ένα άσχημο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην ΑΕΚ, σήμερα ήμασταν ανταγωνιστικοί και από εδώ και πέρα συνεχίζουμε. Ο ΠΑΟΚ χτίστηκε για συγκεκριμένα πράγματα φέτος και φυσικά είναι σημαντική και η ΑΜΚ”.