Μεσολόγγι – Κολοσσός 87-77: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη για τους νεοφώτιστους!

2021-01-30T18:10:49+00:00 2021-01-31T03:21:00+00:00.

30/Jan/21 18:10

Το Μεσολόγγι, μετά από 9(!) σερί ήττες στην Basket League, γνώρισε επιτέλους τη χαρά της νίκης, επικρατώντας άνετα του Κολοσσού με 87-77. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη νίκη επί των Ροδιτών, με τους νεοφώτιστους να έχουν έτσι τον πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η… κατάρα της ομάδας του Μεσολογγίου έσπασε, με το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου να παίρνει τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό (87-77) και μαζί μια σημαντικότατη ανάσα, καθώς ανέβηκε στο 4-9 και έδωσε τέλος στο σερί των 9 ηττών.

Από την αρχή μέχρι το τέλος το Μεσολόγγι είχε το πάνω χέρι και έφτασε έτσι με σχετική άνεση στη νίκη, η οποία μάλιστα ήταν και η δεύτερη απέναντι στον Κολοσσό, πράγμα που σημαίνει ότι θα έχει το πάνω χέρι στην περίπτωση της ισοβαθμίας.

Πουαριέ, Γκότσερ, Σαχπατζίδης και Χατζηνικόλας οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας στο 5-13 (4’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με το Μεσολόγγι να επιστρέφει και να παίρνει τα ηνία με 25-18, κλείνοντας την περίοδο με σερί 12-0. Στην δεύτερη περίοδο, το Μεσολόγγι έφτασε ακόμα και στο +17 (41-27, 18’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-29.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο, με τον Κολοσσό να παλεύει, αλλά να μην μπορεί να περιορίσει την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, η οποία συνέχιζε να είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18, όμως ένα σερί του Κολοσσού την έριξε στους 13 (64-51, 30’). Παρόλα αυτά στη συνέχεια οι Ροδίτες δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, με το τέλος του αγώνα να τους βρίσκει νικητές με 87-77.

Δεκάλεπτα: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77

Πού κρίθηκε:

Το Μεσολόγγι έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 25-18, παρότι είχε βρεθεί να χάνει με 13-18 (8′). Αυτό το σερί ήταν και που έκρινε πολλά, καθώς έκτοτε τα ηνία ανήκαν αποκλειστικά στους γηπεδούχους.

Παίκτης κλειδί:

Ο Πουαριέ είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γκότσερ, 13 ο Σαχπατζίδης και 12 ο Χατζηνικόλας.

Στο Μεσολόγγι ο γιος του Αντόνιο Ντέιβις

Ο Αντόνιο Ντέιβις Τζούνιορ ανακοινώθηκε από το Μεσολόγγι και έγινε έτσι ακόμα ένας γιος μεγάλου παίκτη που αγωνίζεται στην Ελλάδα.

Ο πατέρας του, επίσης Αντόνιο Ντέιβις, είχε παίξει στον Παναθηναϊκό κι έκανε μετά μεγάλη καριέρα στους Πέισερς και στο ΝΒΑ, με τον γιο του να παίρνει την θέση του Αμάρντι στο ρόστερ.

Καλαμπάκος: “Έχουμε ακόμα 9 τελικούς”

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ντίνος Καλαμπάκος κράτησε μικρό καλάθι για τη νίκη και τόνισε ότι η ομάδα του έχει μπροστά της 9 τελικούς για την παραμονή.