Προμηθέας για ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: 78-80 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! (videos)

2021-01-31T17:58:18+00:00 2021-01-31T18:26:46+00:00.

31/Jan/21 17:58

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ЁϠ- БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: әԇчӠć̇ԑϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας έριξε τη ΒΟΜΒΑ της χρονιάς, με τους Πατρινούς να παίρνουν τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, μέσα στο ΟΑΚΑ, με 80-78.

Το ΟΑΚΑ παρέμενε αλώβητο εδώ και πολλά χρόνια, όμως ο Προμηθέας έκανε την μεγάλη έκπληξη και πέρασε από το κλειστό του Αμαρουσίου με 80-78, δείχνοντας πως είναι ικανός για μεγάλα πράγματα!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με 78-71, όμως στο τέλος ο Προμηθέας με ένα 9-0 έκανε την έκπληξη, ενώ χάρη στο κλέψιμο και το καλάθι του Έβανς πήρε το διπλό και έστειλε τους φίλους της ομάδας στον 7ο ουρανό! Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη του Προμηθέα επί του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα, καθώς ουδέποτε είχε καταφέρει να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους πράσινους.

Με αυτό το ΣΠΟΥΔΑΙΟ αποτέλεσμα, ο Προμηθέας ανέβηκε στο 8-4, ενώ ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 10-2, ενώ οι δύο ομάδες έχουν από ένα ματς λιγότερο, το μεταξύ τους από τον πρώτο γύρο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, με τον παναθηναϊκό να έχει μεν το πάνω χέρι, αλλά τον Προμηθέα να μην του επιτρέπει να ξεφύγει, όπως φαίνεται και από το 16-14 του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Ο Προμηθέας έπαιξε εξαιρετική άμυνα και βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, κάνοντας την ανατροπή και παίρνοντας το προβάδισμα. Μάλιστα οι πατρινοί έφτασαν ακόμα και στο +10 (33-43, 19’) με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-43.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τρομερά το ημίχρονο και με ένα 7-0 έκανε το 43-43, μπαίνοντας και πάλι στην αναμέτρηση. Το σκορ παρέμεινε κλειστό σε όλο το δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 58-55.

Ο εξαιρετικός Παπαπέτρου συνέχισε το… βιολί του και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο στο +9 (70-61, 35′), όμως ο Προμηθέας, με ένα σερί 10-0, επέστρεψε και πήρε το προβάδισμα (70-71), τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Παπαπέτρου και ο Μήτογλου έβγαλαν μεγάλες φάσεις και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία (78-71, 38′), όμως ο Προμηθέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Με ένα σερί 7-0, το ματς βρέθηκε στην απόλυτη ισοροποία (78-78), 15″ πριν το τέλος, ενώ εκεί ο Έβανς έκλεψε από τον Μποχωρίδη και αυστόχησε σε λέι απ για το 78-80. Ο αριστερόχειρας γκαρντ αστόχησε στο τελευταίο σουτ απελπισίας και έτσι, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν (78-80) και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80

Πού κρίθηκε:

Ο Προμηθέας με το 9-0 που έτρεξε πήρε το ματς, ενώ η φάση που έκρινε τα πάντα ήταν το κλέψιμο του Έβανς πάνω στον Μποχωρίδη, το οποίο κατέληξε στο λέι απ του Αμερικανού.