Άρης – Λαύριο 89-94: Οι ΤΡΟΜΕΡΕΣ “κουκουβάγιες” έγραψαν ιστορία και στο “Αλεξάνδρειο”! (video)

2021-02-06T18:02:01+00:00 2021-02-06T19:35:53+00:00.

06/Feb/21 18:02

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ÁÑÇÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Το Λαύριο συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Άρη με 89-94.

Το Λαύριο συνεχίζει να εντυπωσιάζει, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 89-94, για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κερδίσει ποτέ στο ”Nick Galis Hall”, αλλά το κατάφεραν και αυτό φέτος και πλέον είναι στο 10-4 με 9 νίκες στα τελευταία 10 ματς, με τους Θεσσαλονικείς να μένουν στις 4 νίκες και 9 ήττες, ενώ στα τελευταία 7 παιχνίδια έχουν μόλις 1 νίκη.

Για την επόμενη αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (28/2), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Κολοσσό (27/2).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Άρης καταθέτει ένσταση κατά της εγκυρότητας του αγώνα καθώς ισχυρίζεται ότι οι διαιτητές μέτρησαν καλάθι το οποίο ήταν εκπρόθεσμο. Για την ακρίβεια, στα μέσα της 3ης περιόδου (47-54), το Λαύριο ευστόχησε σε τρίποντο. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν από τους διαιτητές να τσεκάρουν τη φάση στο Instant replay υποστηρίζοντας ότι το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο, κάτι που δεν έγινε.

Δείτε την βαθμολογία στην Basket League

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση ή μάλλον ανέτρεψε γρήγορα το σε βάρος του 10-4, κάνοντας το 14-17, έχοντας τον ρυθμό του αγώνα, πριν ο Άρης αντιδράσει για να κλείσει την πρώτη περίοδο οριακά στα θετικά με 18-17.

Οι ψηλοί των γηπεδούχων (Κουζέλογλου-Νταγκίσεβιτς-Μιλόσεβιτς) έκαναν μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους με 23 πόντους συνολικά, δίνοντας το προβάδισμα με 42-34, πριν έρθει το 0-10 των φιλοξενούμενων (42-44) με τον Ντιαλό, σερί που ήταν αρκετό για να στείλει στις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-45.

To Λαύριο βρήκε λύσεις από Γερομιχαλό και Κάρτερ και με επιμέρους 2-10 έφτασε από το 45-47 στο 47-57 στο 24′, για την μέγιστη διαφορά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα χωρίς δυσκολία, όμως ο Άρης ”χτύπησε” στην ρακέτα και μπόρεσε να μπει στην τελευταία περίοδο από το -7 (60-67).

Όλα τελείωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σερέλη να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση και έτσι έκανε το 73-85 στο 37′, με τον Άρη να είναι ιδιαίτερα άστοχος. Παρόλα αυτά, προσπάθησε στο τέλος μειώνοντας σε 83-87 στο 39′, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για κάτι παραπάνω, με το ματς να τελειώνει στο 89-94

Πού κρίθηκε: Το Λαύριο έφτασε στην μέγιστη διαφορά (12) με 73-85 από το 68-72, σε ένα 5-13 που έκανε την διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντιάλο ήταν όλα τα λεφτά με 23 πόντους-4 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γερομιχαλός με 17, όπως και ο Κάρτερ με 17 (5 ασίστ). Για τον Άρη, προσπάθησαν οι Τσάλμερς, Λιτλ και Κουζέλογλου (10 ριμπάουντ) με 21, 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94

Τα στατιστικά:

Σάββας Καμπερίδης: ”Οι διαιτητές ήταν σίγουροι, αλλά…”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Θέλαμε απελπισμένα αυτή τη νίκη και θεωρούσαμε ότι είναι καθοριστικό όσο και το προηγούμενο. Αν κερδίζαμε θα άλλαζε την ψυχολογία μας και τη θέση μας. Νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο τον αγώνα, όταν προηγηθήκαμε με 8 επιπόλαια λάθη και προηγήθηκε το Λαύριο ενώ έπρεπε να είμαστε εμείς πάνω στο σκορ. Ξεκινήσαμε άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο και κυνηγούσαμε, κι ενώ έγινε η προσπάθεια δεν είχαμε την ηρεμία για να γυρίσουμε το αποτέλεσμα και να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στο Λαύριο που κάνει μια εξαιρετική πορεία. Έχουμε δύσκολη συνέχεια και τα πράγματα δυσκολεύουν και πρέπει να φέρουμε νίκες στη συνέχεια».

Για τη φάση με το τρίποντο του Γερομιχαλού: «Οι διαιτητές ήταν σίγουροι πως το καλάθι μετρούσε κανονικά, το είδα στο βίντεο και είναι… αρκετά εκπρόθεσμο. Οι διαιτητές είπαν επειδή ήταν σίγουροι και επειδή δεν ήταν στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δούμε και τόνισαν πως ήταν το σωστό σφύριγμα και στις δύο φάσεις. Υπήρχαν πολλές φάσεις. Κάθε άνθρωπος έχει τη δική του αίσθηση και κριτήρια και βλέπει διαφορετικά τις φάσεις. Είχα διαφορετική εικόνα από τους διαιτητές και μου έλεγαν ότι κάνω λάθος. Τι να πεις…»

Χρήστος Σερέλης: ”To ματς κρίθηκε στο υψηλό σκορ”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Λαυρίου:

«Γνωρίζαμε ότι ερχόμενοι να παίξουμε στον Άρη ότι ο αντίπαλος παίζει σημαντικό παιχνίδι για την παραμονή. Δεν μας ξεγέλασε η βαθμολογική θέση του, ξέραμε πόσο δύσκολο είναι να παίζεις στο Αλεξάνδρειο. Ήμασταν προετοιμασμένοι για ένα ντέρμπι».

Για το ότι η ομάδα του πήρε τον έλεγχο του αγώνα: «Θέλαμε να πάμε το παιχνίδι σε υψηλό ρυθμό, να πάμε ψηλά το σκορ γιατί έτσι θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες. Η ομάδα μας είναι πολύ αθλητική και μπορεί να παίξει σε τόσο υψηλό τέμπο. Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν το καταφέραμε καλά, γιατί είχαμε κακές επιλογές και χάσαμε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Στο δεύτερο ελέγξαμε καλύτερα το αμυντικό κομμάτι, πήγαμε το σκορ ψηλά κι εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Εύχομαι στον Άρη να επιστρέψει εκεί που ανήκει γιατί η γενιά η δική μου αγάπησε το άθλημα λόγω του Άρη».