Κολοσσός – Ηρακλής 84-61: Εντυπωσιακοί Ρόδιοι προσγείωσαν στην ελληνική πραγματικότητα τον “Γηραιό” (video)

2021-02-06T17:57:48+00:00 2021-02-06T22:50:34+00:00.

06/Feb/21 17:57

Ο Κολοσσός Ρόδου σε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις “διέλυσε” τον Ηρακλή με 84-61 και τον… προσγείωσε στην ελληνική πραγματικότητα μετά τις συνεχείς νίκες στο FIBA EuropeCup.

Οι Ροδίτες ήταν καλύτεροι σε ολόκληρο το παιχνίδι στην έδρα τους με εξαίρεση την πρώτη περίοδο και δεν είχαν κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ηρακλή να πανηγυρίσουν την νίκη με 84-61, με τον “Γηραιό” να έχει μείνει πνευματικά όπως φάνηκε στο παρκέ στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Πλέον o Kολοσσός Ρόδου έχει ρεκόρ 6-8 και προσπαθεί να ανέβει βαθμολογικά, ενώ ο Ηρακλής γνώρισε την τρίτη σερί εγχώρια ήττα του και έχει 5 νίκες και 8 ήττες.

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με μικρές αλλά σταθερές διαφορές στο σκορ (13-8 στο 7′) και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχου αντέδρασαν μέσα από την άμυνα τους και ανέτρεψαν το σκορ με επιμέρους σκορ 15-6 και προηγήθηκαν με 28-22 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ με 33-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Ρόδο ξεκίνησε με την ομάδα του κόουτς Καντζούρη να συνεχίζει να παίζει καλή άμυνα και να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο σκορ (47-36 στο 26′) με τον Άντριτς να φτάνει τους 15 πόντους. Η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ηρακλή να βρίσκεται στο -19 (60-41) και τους γηπεδούχους να είναι το μεγάλο φαβορί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Κολοσσός ανέβασε την διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (71-51 στο 35′) και παρότι ο Ηρακλής προσπαθούσε για την μεγάλη ανατροπή γνώρισε την δίκαιη ήττα με 84-61.

Που κρίθηκε: Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Κολοσσό μπροστά με 33-28 και με συνολικό επιμέρους σκορ 27-13 στην τρίτη περίοδο “κλείδωσε” το ματς όντας μπροστά με 60-41.

Παίκτης-κλειδί: Ο Καντέρ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Άντριτς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Άρτις με 11 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61.