Μεσολόγγι – Περιστέρι 63-70: Γούνταρντ κι άμυνα έφεραν τα πάνω κάτω! (videos)

2021-02-27T20:57:57+00:00 2021-02-27T23:49:30+00:00.

27/Feb/21 20:57

peristeri_mesologgi

Το Περιστέρι πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στο Μεσολόγγι, επιστρέφοντας από το -18, για το τελικό 63-70!

Φοβερή ανατροπή και νίκη για το Περιστέρι στο Αγρίνιο!

Η ομάδα του Μανωλόπουλου (στο ντεμπούτο του) κέρδισε με 63-70 το Μεσολόγγι για την 15η αγωνιστική της Basket League, παρά το γεγονός πως στην τρίτη περίοδο έχανε με 18!

Το 52-34 έγινε 60-70 με επιμέρους 8-36 (!) και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην 9η νίκη τους σε 15 ματς, με τους ηττημένους να μένουν στο 4-11, με την άμυνα κυρίως των Μπουρούση-Μάντζαρη-Σαλούντρου να δίνει τη λύση, όπως και ο Γούνταρντ των 6 τριπόντων!

Αυτό ήταν το μοναδικό ματς της ημέρας (27/2), καθώς αναβλήθηκαν τα Προμηθέας-ΑΕΚ και Λαύριο-Κολοσσός, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στους φιλοξενούμενους. Για την 16η αγωνιστική, το Μεσολόγγι φιλοξενείται από την ΑΕΚ (6/3), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον Ηρακλή (6/3).

Η εξέλιξη: Το Μεσολόγγι ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς (6-0) και δεν πτοήθηκε από την αντίδραση του Περιστερίου με το 8-5. Η συνέχεια άνηκε εν μέρει στους γηπεδούχους (17-13), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν για το 19-15 της πρώτης περιόδου.

Κάτι που έγινε ακόμα πιο έντονο στην δεύτερη περίοδο, όταν το σκορ έγινε 22-22. Κάπου εκεί το Μεσολόγγι πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε με επιμέρους 17-2 (39-24) με τους Σαχπατζίδη-Γκότσερ να κάνουν τεράστια ζημιά στο Περιστέρι, το οποίο έμεινε στο -13 (45-32) στο ημίχρονο.

Το Μεσολόγγι δεν άλλαξε μοτίβο και έφτασε ακόμα και στο +18 (52-34) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με το Περιστέρι να μειώνει σε 54-45 με ”όπλο” το τρίποντο. Το επιμέρους 2-11 έφερε νέα δεδομένα στο ματς, με τους γηπεδούχους να χάνουν το μομέντουμ.

Γούνταρντ, Μάντζαρης και Μπουρούσης έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης, με το ματς να παίρνει φωτιά (56-53). Ο Γούνταρντ έκανε το 58-58 στο 35′ και το ματς ξεκίνησε από το μηδέν, με τον ίδιο να κάνει το 60-63. Ο έλεγχος άλλαξε χέρια και το Περιστέρι τελείωσε την δουλειά με τον Γούνταρντ για το 60-70, με το 63-70 να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Το Περιστέρι άλλαξε τα πάντα στα μέσα της τρίτης περιόδου και η ανατορπή ολοκληρώθηκε στο 60-60 που έγινε 60-70.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γούνταρντ ήταν φοβερός με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, ενώ 8 είχε ο Πέτεγουεϊ και 6 πόντους-8 ασίστ ο Μάντζαρης, με τον Μπουρούση (5 πόντοι-6 ριμπάουντ) να δίνει πολλές λύσεις.

Για το Μεσολόγγι, προσπάθησε με 20 (8/10 δίποντα) ο Σαχπατζίδης και με 11 ο Γκότσερ, ο οποίος όμως περιορίστηκε σε τεράστιο βαθμό από τον Σαλούστρο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70

Τα στατιστικά:

Ντίνος Καλαμπάκος: ”Είμαστε λίγοι και χάσαμε το μυαλό μας”

kalampakos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Μεσολογγίου:

”Καταρχήν χάσαμε το μυαλό μας, αλλά ήμασταν και κουρασμένοι γιατί είμαστε λίγοι. Ό,τι και να είχε γίνει έπρεπε να είχαμε υπερασπιστεί το προβάδισμα.

Οι αλλαγές στην άμυνα και η είσοδος του Μπουρούση έπαιξαν ρόλο, ενώ, αντίθετα εμείς πάθαμε… βραχυκύκλωμα. Έτσι, ήταν φυσικό επόμενο να καταρρεύσουμε.

Ο Ντεβόντε Γκριν δεν θα είναι μαζί μας και μάλλον θα καθυστερήσει να παίξει μπάσκετ”.

Σωτήρης Μανωλόπουλος: ”Έπρεπε να χάναμε με 30 στο ημίχρονο”

manolopoulos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

”Ευχαριστώ το Μεσολόγγι για την φιλοξενία, εύχομαι καλή επιτυχία στην ομάδα και τον Καλαμπάκο, είναι κόσμημα για την Α1. Θέλω επίσης να πω ότι βρέθηκα ξανά στα γήπεδα μετά από 11 μήνες. Δεν είχα ξαναλείψει τόσο, είναι καταπληκτικό συναίσθημα και θέλω να ευχηθώ να το νιώσουν όλοι σε όλες τις κατηγορίες, όσο πιο σύντομα γίνεται. Πρέπει να βοηθηθούν οι άνθρωποι.

Αυτά που είδα στο πρώτο μέρος, δεν τα περίμενα. Ψάχναμε την χημεία, δεν τη ξέρω καλά την ομάδα ακόμα, μόνο φιλικά έχουμε. Δεν ήταν μόνο αυτό, ό,τι σχεδιάσαμε το κάναμε τραγικά. Μας μπέρδεψε και ο αντίπαλος. Πολλά λάθη, στην πίεση δεν κάναμε τίποτα.

Στο ημίχρονο, αυτό που άλλαξε είναι ότι έχουν δύο επιλογές: Είτε παραιτούνται είτε πιστεύουν. Να βγουν έξω και να κερδίσουν. Ήμασταν τυχεροί. Έπρεπε να χάναμε με 30 στο ημίχρονο, ήμασταν τυχεροί. Αν πάτε με την δεύτερη επιλογή, θα κερδίσουμε, τους είπα. Άλλαξε ο τρόπος που προσεγγίσαμε το ματς, το πιστέψαμε και θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά. Είναι σημαντική νίκη, γιατί το Μεσολόγγι είναι και καλή ομάδα και το ήθελε πολύ”