Λάρισα – ΠΑΟΚ 88-91: Ματσάρα στον κάμπο και… απόδραση για τον “Δικέφαλο”! (videos)

2021-02-28T18:09:13+00:00 2021-02-28T18:28:23+00:00.

28/Feb/21 18:09

Ο ΠΑΟΚ με μία μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Λάρισα η οποία διαμαρτύρεται για καθοριστικό φάουλ στη παράταση του Σμιθ, κατάφερε να πανηγυρίσει ένα μεγάλο διπλό με 91-88.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη παρότι στο πρώτο ημίχρονο δεν έπαιζε καλά το διεκδίκησε στη συνέχεια και κατάφερε στη παράταση με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν – Τέρνερ να “λυγίσει” τη πολύ ανταγωνιστική Λάρισα με 91-88 και να επιστρέψει στις νίκες εκτός έδρας μετά από τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 7-7 εδραιώνεται στη πρώτη οκτάδα, ενώ η Λάρισα με 4 νίκες και 11 ήττες παλεύει για τη παραμονή της στη Basket League.

Δυνατό ξεκίνημα και… μπροστά η Λάρισα

Καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με 14-9 (στο 6′) και με 19-14 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 26-14 και τον Ρας να έχει ήδη 13 πόντους και η Λάρισα 5/10 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε σε 32-28 (στο 16′) με επιμέρους σκορ 14-6 και έχοντας 12/22 σουτ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Λάρισα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 43-38.

“Θρίλερ” με ραψωδία στα τρίποντα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και το ντέρμπι καλά να κρατεί στο παρκέ, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν το πάνω χέρι (51-49 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 57-56 με τον Κάρτερ να φτάνει τους 17 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι φιλοξενούμενοι έδειχναν έτοιμοι να πάρουν το διπλό και παίζοντας καλά στην άμυνα προηγήθηκαν μετά από πολλή ώρα με 67-63 (στο 34′) χάρη σε επιμέρους σκορ 11-6. 2′ λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 75-72, όμως ο Σμιθ με τρίποντο στο 39′ ισοφάρισε σε 75-75. Ο ΠΑΟΚ με τον Μπιτς στα 40′ απάντησε με νέο τρίποντο για το 78-75, αλλά και πάλι η Λάρισα με τρίποντο του Σμιθ στα 26′ ισοφάρισε σε 78-78! Τελικά ο Λοβ αστόχησε και ο αγώνας πήγε στη παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Λάρισα έδειξε πιο έτοιμη και σε τρία έκανε επιμέρους σκορ 8-4 και προηγήθηκε με 86-82. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με 5 σερί πόντους των Γκρίφιν – Τέρνερ προσπέρασε στα 43′ με 87-86, ενώ ο Γκρίφιν και πάλι με 2/2 βολές έκανε στα 19′ το 89-86. Τελικά ο Σμιθ με 2/2 βολές μείωσε σε 89-88 αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε το διπλό με 91-88.

Που κρίθηκε: Όταν ο ΠΑΟΚ βρέθηκε 2′ λεπτά πριν το τέλος της παράτασης πίσω με 86-82 αντέδρασε με σερί 7-0 και “κλείδωσε” τη μεγάλη νίκη,

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρίφιν είχε 13 πόντου;, 11 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Τέρνερ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Λοβ με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Κάρτερ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78, 88-91.