Άρης – Λάρισα 70-52: Σπουδαία νίκη “ανάσα” στη μάχη της παραμονής (video)

2021-03-06T17:56:49+00:00 2021-03-06T19:24:40+00:00.

06/Mar/21 17:56

Ο Άρης πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση κυρίως αμυντικά και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 70-52 κόντρα στη Λάρισα, στη προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στη κατηγορία.

Οι κίτρινοι με εξαίρεση το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν καλύτεροι από τη Λάρισα που πλέον μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες και πλέον αναπτερώνουν τις ελπίδες τους για να μείνουν και του χρόνου στο πρωτάθλημα μετά το άνετο τελικό 70-52.

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 5-11 και η Λάρισα 4-11 με τις δύο ομάδες να “παλεύουν” για την αποφυγή του υποβιβασμού από τη Basket League μέχρι το τέλος.

Το ματς

Με την άμυνα στο +11 ο Άρης

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης και προηγήθηκε αρχικά με 8-2 (στο 3′) και με 18-9 (στο 7′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας 3/5 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με τη Λάρισα να ισοφαρίζει σε 22-22 με επιμέρους 13-4 και τον Σμιθ να έχει ήδη 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τον Άρη να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 33-29 (στο 16′) χάρη στα 4/7 τρίποντα. Η διαφορά πήγε και στο +9 (38-29 στο 17′) για τους γηπεδούχους με τη Λάρισα να έχει πετύχει μόλις 7 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 11 πόντους (40-29)!

Το “καθάρισαν” οι κίτρινοι στο δεύτερο μέρος

To δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους κίτρινους να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και με νέο επιμέρους σκορ 9-4 να ανεβάζουν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στους 16 (49-33 στο 26′). Η διαφορά λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (56-37) έφτασε και στους 21 πόντους (56-35).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η διαφορά υπέρ του Άρη παρέμενε μεγάλη και διψήφια (60-43 στο 35′) και ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, παρότι η Λάρισα έπαιζε καλύτερα στην άμυνα. 3′ λεπτά πριν το τέλος οι κίτρινοι ήταν μπροστά με 66-48 και στο τέλος πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 70-52.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Άρης μπήκε προηγούμενος με 40-29 και με συνολικό επιμέρους σκορ 16-8 “κλείδωσε” τη νίκη αφού προηγήθηκε με 56-37.

Παίκτης-κλειδί: Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Ντεκόζι με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κουζέλογλου με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ντραγκίσεβιτς με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52.

Καμπερίδης: “Να συνεχίσουμε για να εξασφαλίσουμε τη σωτηρία μας”

“Εύχομαι όλοι οι πληγέντες από τον σεισμό να είναι καλά και να βρουν όσο πιο γίνεται την κανονικότητα, αν μπορεί να συμπαρασταθεί ο Άρης θα το κάνουμε με χαρά. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους. Δείξαμε από το πρώτο λεπτό ότι θέλουμε τη νίκη. Είχαμε στιγμές που έγιναν λάθη πάνω στην ένταση και την πίεση του αγώνα. Μείναμε μαζί και κυριαρχήσαμε στις περισσότερες μονομαχίες και στα ριμπάουντ. Η ιδανική μας πίεση τους έβγαλε έξω από το ρυθμό τους και πέτυχε μόλις 4 τρίποντα ενώ είναι η πρώτη σε εύστοχα στο πρωτάθλημα“.

Για το πρωτάθλημα: “Είναι σημαντική νίκη, αλλά ξέρουμε ότι θα πρέπει να συνεχίσουμε και να πετύχουμε κι άλλες νίκες για να εξασφαλίσουμε τη σωτηρία μας και αν μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω στη συνέχεια. Είναι εξαιρετική ομάδα η Λάρισα ειδικά εντός έδρας, πιστεύω πως θα πετύχει τον στόχο της“.

Για την άμυνα: “Καταφέραμε να βγάλουμε από το ρυθμό της τη Λάρισα, αντιμετωπίσαμε καλά τις καταστάσεις ένας εναντίον ενός. Το παιχνίδι ήταν στα δικά μας χέρια από την στιγμή που πήγαμε καλά στην άμυνα“.

Παπανικολόπουλος: “Μας έδειρε μπασκετικά ο Άρης”

“Ο Άρης κέρδισε δίκαια. Εμείς ήμασταν καλοί μέχρι το 15ο λεπτό αλλά μετά δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. Ο Άρης μας έδειρε «μπασκετικά» πηγαίνοντας την μπάλα στο low post ή με σουτ από μέση απόσταση, μέσα από το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά και τις αλλαγές στην άμυνα. Η αντίδρασή μας ήταν πολύ άσχημη και ο Άρης μας κέρδισε καθαρά και δίκαια. Χάσαμε βολές, lay up, θεωρώ ότι εκεί επηρεάστηκε η ομάδα και η αντίδρασή μας μετά από αυτά ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου“.