Λαύριο – Κολοσσός 83-77: Επιβίωσε στην παράταση και μόνο πρώτο! (videos)

2021-03-10T21:09:06+00:00 2021-03-10T23:32:56+00:00.

10/Mar/21 21:09

Το Λαύριο, μετά από ένα απίθανο ματς, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με και συνέχισε την ανοdική του πορεία στην φετινή Basket League.

Παρότι είδε τον… χάρο με τα μάτια του στο τέλος της κανονικής διάρκειας, το έξτρα πεντάλεπτο ανήκε στο Λαύριο, το οποίο επικράτησε του Κολοσσού με 83-77 και έμεινε μόνο πρώτο στην κατάταξη.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβηκε στο 12-4 και πλέον είναι στην πρώτη θέση της κατάταξης, πάνω και από τον Παναθηναϊκό (12-2). Μάλιστα το λαύριο τρέχει συνολικά ένα επιμέρους 12-1, έχοντας ηττηθεί μόλις από τον Προμηθέα εκτός έδρας. Ο Κολοσσός από την άλλη υποχώρησε στο 6-10.

Το Λαύριο, παρότι στα πρώτα λεπτά ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17) και λίγο μετά έφτασε στο +, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 (30-25), με το ημίχρονο να βρίσκει εν τέλει τους γηπεδούχους μπροστά με 44-38. Το Λαύριο έφτασε στο 49-42 25′, όμως οι Ροδίτες με ένα μικρό σερί 7-0 κατάφεραν μετά από πολλή ώρα να φέρουν το ματς στα ίσα. Μάλιστα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχαν και το προβάδισμα με 52-53. Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι αρκετά κλειστό, με τον Κολοσσό να φτάνει στο το 61-65 με τρία λεπτά να απομένουν. Με δύο βολές ο Κάρτερ μείωσε στο καλάθι και ο Ντέιβις με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 65-65 με 15” να απομένουν. Ο Ουότσον πήρε την επίθεση πάνω του αλλά πριν το σουτ του γλίστρησε η μπάλα και αστόχησε μετά από μια κακή προσπάθεια, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί το Λαύριο ήταν ανώτερο και είχε περισσότερες λύσεις, φτάνοντας έτσι σε μια υπερποπύτιμη νίκη με 83-77.

Πού κρίθηκε:

Η χαμένη επίθεση του Ουότσον, αλλά και το γεγονός ότι οι Ροδίτες έμειναν άποντοι στα τελευταία 3′ της κανονικής διάρκειας, ήταν κομβικά στοιχεία στην αναμέτρηση, ενώ στην παράταση η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε ποτέ να σταματήσει τον Κάρτερ, ο οποίος είχε 12 από τους 18 πόντους της ομάδας του.

Παίκτης κλειδί:

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Λαύριο ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Ανοσίκε που μάλιστα πέτυχε double-double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τον Κολοσσό, ο Καντέρ είχε 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 26-17, 42-38, 52-53, 65-65, 83-77 (παρ.)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 20 4 – 12

Σερέλης: “Ονειρεύομαι μαζί με την ομάδα”

Ο Χρήστος Σερέλης μίλησε για την εικόνα της ομάδας του και τόνισε πως εκείνος… ονειρεύεται μαζί της, ενώ του αγώνα, στάθηκε στην έλλειψη συγκέντρωσης.

Μεταξύ άλλων, ο Χρήστος Σερέλης, μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ ανέφερε: Είναι λίγο δύσκολο να κρατήσουμε τη φόρμα μας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο Κολοσσός παρότι ξεφύγαμε δύο φορές με δέκα πόντους, δεν έφυγε από το πλάνο του, γιατί έχει καλούς παίκτες και καλό προπονητή. Εμείς χάσαμε λίγο το μυαλό μας και σκεφτήκαμε περισσότερο από όσο πρέπει για την προσωπική μας εμφάνιση. Επειδή δεν έχουν την εμπειρία που επιβάλλεται, θεώρησαν ότι το παιχνίδι έχει κριθεί, έκαναν το κομμάτι τους. Όλα αυτά πρέπει να τα βελτιώσουμε. Ευτυχώς στο φινάλε ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Το κλειδί ήταν οι αλλαγές στα τελευταία λεπτά. Προφανώς θα έρθουν οι ήττες, αλλά το θέμα είναι να παίζουμε με τον τρόπο που θέλουμε και σήμερα για πάνω από 20 λεπτά δεν το κάναμε. Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια για μας, δεν υπάρχουν παιχνίδια που κερδίζονται με τη φανέλα και σήμερα κινδυνέψαμε να χάσουμε. Αυτή η χρονιά είναι πέρα των προσδοκιών μας και πρέπει να τη χαρούμε, για να δούμε το ταβάνι της ομάδας. Όσο για το αν έχει προσωπικές φιλοδοξίες; «Ονειρεύομαι μαζί με την ομάδα κι αν μπορώ να πετύχω κάτι εκτός ομάδας, θα το κυνηγήσω με την ίδια αγάπη, όπως το κάνω εδώ”.

Καντζούρης: “Δεν είναι σύμπτωση που χάσαμε ξανά στη λεπτομέρεια”

Στην απειρία ορισμένων παικτών και στην έλλειψη συγκέντρωσης στάθηκε ο Ηλίας Καντζούρης μετά την ήττα του Κολοσσού από το Λαύριο στην παράταση.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

“Έχουμε χάσει αρκετά παιχνίδια στη λεπτομέρεια και δεν μπορώ να πω ότι είναι σύμπτωση. Δεν εκτελούμε κάποια πράγματα σωστά σε άμυνα κι επίθεση. Δεν έχουμε εμπειρία, εκτός συγκεκριμένων παικτών, κι αυτό το έχουμε πληρώσει. Είχαμε σχεδιάσει την τελευταία επίθεση για μια συνεργασία του Γουότσον με τον Καντέρ, αλλά δεν υπολογίζαμε ότι θα έχουμε στραβοπάτημα και απώλεια του ελέγχου της μπάλας. Στην παράταση νομίζω ότι απλώς συνεχίστηκε αυτό που έγινε στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Δεν μας πήρε από κάτω, αλλά ήταν θέμα λεπτομερειών. Όταν μια ομάδα χάνει τη συγκέντρωσή της, κοστίζει. Το Λαύριο έχει παίξει πολύ καλά, έχει τιμωρήσει ουκ ολίγους εδώ μέσα. Η αλήθεια είναι πως το ματς ήταν σημαντικό για μας. Αντιμετωπίζουμε κάθε ματς σαν τελικό κι έτσι θα δούμε τα επόμενα. Μια νίκη θα μας έδινε ώθηση, αλλά οι καλές ομάδες φαίνονται στο πώς αντιδρούνε. Είχαμε ένα ματς που φαινόταν στα χέρια μας, αλλά αν θέλουμε να θεωρούμαστε καλή ομάδα, πρέπει να αντιδράσουμε. Αν μείνουμε εδώ πέρα, μόνο κακό θα κάνουμε στους εαυτούς μας”.