Η ΑΕΚ είχε χαρακτήρα και clutch Λάνγκφορντ στο “θρίλερ” με ΠΑΟΚ! (videos)

2021-03-13T18:28:47+00:00 2021-03-13T18:38:28+00:00.

13/Mar/21 18:28

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι των “δικεφάλων” στη παράταση με 87-85 χάρη στην κλάση και το “clutch” χαρακτήρα του σπουδαίου Κιθ Λάνγκφορντ.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς στη Basket League η ΑΕΚ ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τους ΛάνγκφορντΜέικον και με τον τρόπο στην παράταση να βάζει το μεγάλο σουτ νίκη, “λύγισε” το ΠΑΟΚ με 87-85 και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό.

Πλέον η ΑΕΚ έχει 12-4 ρεκόρ και “τρέχει” σερί τριών νικών, ενώ ο ΠΑΟΚ με 8-8 παραμένει σε τροχιά… playoffs και κοιτάει και λίγο πιο ψηλά.

Το ματς

Ντέρμπι με τα… όλα του από νωρίς!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι με τις εναλλαγές στο σκορ (12-11 στο 7′) συνεχόμενες και τις άμυνες να έχουν το πρώτο λόγο. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ μπροστά με 19-17 και τον Λάνγκφορντ να έχει 6 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ συνεχώς, αλλά την ΑΕΚ ελαφρώς να είναι λίγο καλύτερη (29-27 στο 16′). Με επιμέρους σκορ 8-2 και τον Ρογκαβόπουλο να φτάνει τους 7 πόντους η “Ένωση” προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (37-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 37-36 με σερί 7-0!

Έγινε “θρίλερ” στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να παίζουν καλύτερη άμυνα και δεχόμενοι μόλις 10 πόντους σε 7′ να παίρνουν και πάλι προβάδισμα με (53-46). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-52 και τους φιλοξενούμενους να έχουν 8/17 τρίποντα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι “κιτρινόμαυροι” ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένοι και αύξησαν το προβάδισμα ασφαλείας τους σε 69-60 (στο 35′) και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος με τον Μέικον να φτάνει τους 15 πόντους η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ ήταν στους 8 (71-63) όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τρομερό σερί 9-0 χάρη στον Κάρτερ που έφτασε τους 26 προσπέρασε και προηγήθηκε με 72-71 στο 39‘!

Ο Λοβ στα 43′ επέκτεινε το “ασπρόμαυρο” σερί στο 11-0 και το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στο +3 (74-71), όμως ο Μέικον στα 31′ ισοφάρισε με τρίποντα και τελικά το ματς πήγε στη παράταση αφού ο Μπιτς ήταν άστοχος στο φινάλε.

Παράταση

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν πολύ καλή και με επιμέρους σκορ 9-3 σε 3′ λεπτά προηγήθηκε με 83-77 και έγινε το ακλόνητο φαβορί για την επικράτηση. Ο ΠΑΟΚ με 5 σερί πόντους του Κακλαμανάκη μείωσε σε 83-82 στα 57′. Ο Λοβ στο 23′ έφερε ξανά στο… “χ” το ματς με 85-85 και η ΑΕΚ στη τελευταία κατοχή της παράτασης πήρε το μεγάλο διπλό χάρη στον Κιθ Λάνγκφορντ με καλάθι (87-85) 4′ πριν το τέλος!

Που κρίθηκε: Φυσικά στο clutch καλάθι του Κιθ Λάνγκφορντ στα 4′ πριν το τέλος, αλλά και στο ρυθμό τον οποίο παρότι ντέρμπι το παιχνίδι η ΑΕΚ έλεγχε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν καθοριστικός με 16 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Χρυσικόπουλος με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Μέικον με 18 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74, 85-87.