ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Το συγκλονιστικό τέλος στο ντέρμπι της Πυλαίας! (video)

2021-03-13T19:00:17+00:00 2021-03-13T23:00:28+00:00.

13/Mar/21 19:00

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι στη “Πυλαία” το ντέρμπι των δικεφάλων του ελληνικού μπάσκετ κατέληξε στην ΑΕΚ με 87-85 χάρη σε καλάθι του Λάνγκφορντ στο φινάλε της παράτασης.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Basket League η ΑΕΚ κατάφερε να “λυγίσει” το ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 87-85 και μάλιστα στη παράταση χάρη στον clutch Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε την ευθύνη στη τελευταία κατοχή του έξτρα πενταλέπτου και χάρισε τη νίκη στην “Ένωση” με ένα σπουδαίο καλάθι, ενώ μέχρι εκείνο το σημείο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές και με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες να εξασφαλίσουν τη νίκη νωρίτερα!

Δείτε το τρομερό τέλος:

Παπαθεοδώρου: “Αφιερώνουμε τη νίκη στον Ματσιούλις”

“Πετύχαμε μια σημαντική νίκη απέναντι σε έναν καλό και φορμαρισμένο αντίπαλο. Θέλουμε να αφιερώσουμε την νίκη στον Γιόνας (σ.σ. Ματσιούλις) που είχε την απώλεια του πατέρα του. Είναι ένα παιδί που δίνει τα πάντα για την ομάδα, μας στεναχώρησε το γεγονός. Θέλω να πω ένα μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια παρά τους τραυματισμούς και τις συνθήκες, αξίζουν μπράβο στα παιδιά για τον τρόπο που αντέδρασαν όταν ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά. Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να προετοιμαστούμε για τον αγώνα της Τρίτης. Συγχαρητήρια και στον ΠΑΟΚ για την προσπάθεια που γίνεται και αγωνιστικά και διοικητικά”.

Για τους ψηλούς: “Γιατί μας έτυχε το απρόοπτο του Σλότερ και στη συνέχεια του Μόουζες, ο Μαυροειδής ήταν στον πάγκο με 5 φάουλ και παίξαμε με συνθήκες που δεν είχαμε παίξει, πάγωσε το παιχνίδι μας, γίναμε προβλέψιμοι. Στην παράταση προσαρμοστήκαμε και με διαφορετικό παιχνίδι μπορέσαμε να ανοίξουμε το γήπεδο, τρέξαμε και φτάσαμε στη νίκη”.

Για τη πίεση στη μπάλα: “Η οδηγία ήταν να πιέσουμε τη μπάλα, το κάναμε σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα και όχι για 40 λεπτά. Αυτή τη στιγμή έχουμε να διαχειριστούμε ένα μικρό ροστερ και πρέπει να κάνουμε μια συντήρηση δυνάμεων σε όλα. Δεν είναι εύκολο για εμάς, έχουμε πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και πρέπει να διαχειριστούμε την κατάσταση πρέπει να βγαίνουμε συνέχεια νικητές με διαφορετικές συνθήκες”.

Για τους τραυματίες: “Θα γίνει αύριο μια εκτίμηση, ανησυχούμε περισσότερο για τον Σλότερ”.

Λυκογιάννης: “Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη και καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη. Δεν μπορώ να πω πολλά για το παιχνίδι. Δεν ήμασταν καλοί πνευματικά. Σε όλο το διάστημα δεν είχαμε καθαρό μυαλό και έτσι δεν μπορέσαμε να περάσουμε πολλές φορές μπροστά. Το μοναδικό διάστημα που είχαμε καθαρό μυαλό ήταν τα τελευταία 5 λεπτά όπου και γυρίσαμε το παιχνίδι.

Σε όλο το διάστημα κάναμε τις λάθος κινήσεις. Στην τελευταία επίθεση είχαμε σχεδιάσει αλλαγές στα σκριν και φάουλ, αντί αυτού κάναμε άλλη άμυνα και στο τέλος ο Μέικον μας έβαλε το τρίποντο. Στην επίθεση στο τέλος και πάλι άλλο σχεδιάσαμε και άλλο έγινε μέσα στο γήπεδο. Στην τελευταία φάση και στο καλάθι του Λάνγκφορντ που έκρινε το παιχνίδι, είχαμε σχεδιάσει μία πιεστική άμυνα για να μην πάει η μπάλα στον Λάνγκφορντ, αλλά και τότε υπήρχε οδηγία για φάουλ και να σχεδιάσουμε εμείς την τελευταία επίθεση με τάιμ άουτ που είχαμε. Τελικά δεν κάναμε αυτά τα πράγματα και έτσι η μπάλα και το μπάσκετ μας τιμώρησε.

Υπάρχουν φάσεις που δεν διαβάζουμε καλά το παιχνίδι. Ακόμα και στο τέλος όταν ο Γκρίφιν ήταν στο παιχνίδι, ο Λοβ ανέλαβε την οργάνωση. Μερικές φορές όμως πρέπει να ακούν και οι παίκτες αυτά που λέμε στα τάιμ άουτ. Πήραμε δύο τάιμ άουτ και τα πετάξαμε στο νερό. Δεν κάναμε τίποτα απολύτως. Το ίδιο έγινε και με τον Προμηθέα και δεχθήκαμε το τελευταίο τρίποντο. Τότε είχαμε σχεδιάσει αλλαγές στα σκριν, αλλά δεν έγινε. Σήμερα πάλι άλλα σχεδιάσαμε και άλλα κάναμε. Δεν μπορεί να συμβαίνει πάντα αυτό και να βρίσκουμε λύσεις μέσα από το παιχνίδι”.