Αντέδρασε ο Ηρακλής συντρίβοντας το Μεσολόγγι που “βυθίζεται”! (videos)

2021-03-14T18:03:50+00:00 2021-03-14T18:46:25+00:00.

14/Mar/21 18:03

Ο Ηρακλής επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα σε παιχνίδι-ντέρμπι παραμονής στην έδρα του “διαλύοντας” στη Θεσσαλονίκη το Μεσολόγγι με 100-78.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου προβλημάτιζε το τελευταίο διάστημα, αλλά τη Κυριακή (14/3) στην έδρα της κόντρα στο Μεσολόγγι έβγαλε αντίδραση και με εξαιρετική επιθετική λειτουργία κέρδισε εύκολα με 100-78.

Πλέον ο Ηρακλής έχει ρεκόρ 7-10 και παίρνει βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής, ενώ το Μεσολόγγι με 4-13 διαθέτει λίγες ελπίδες να παραμείνει στη κατηγορία.

Το ματς

Καλύτερος και με τη βούλα ο Ηρακλής

Καλύτερος ήταν ο Ηρακλής από τη πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 17-9 (στο 5′) και με +11 (24-13) στο 7′, ενώ στη λήξη της το Μεσολόγγι βρέθηκε πίσω με 28-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο “Γηραιός” συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και διατηρούσε το προβάδισμα του αφού προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους (43-31 στο 16′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-39 και τον Χάνλαν να έχει ήδη 18 πόντους!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με επιμέρους σκορ 18-9 να μειώνουν μετά από αρκετή ώρα σε 61-57 (στο 26′).Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 72-63, αλλά πλέον το Μεσολόγγι έδειχνε ικανό για την ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Ηρακλής αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 11-4 ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 16 (83-67 στο 34′) και ουσιαστικά “αγκάλιασε” τη νίκη.  3′ λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με τη διαφορά στους 13 (89-76) και στο τέλος οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 100-78.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής μπήκε προηγούμενος με 72-63 και με επιμέρους σκορ 11-4 σε 4′ λεπτά το αύξησε στο +16 διαφορά την οποία δεν μπορούσε να καλύψει το Μεσολόγγι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάνλαν ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Καββαδάς με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ο Ίμπακς με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Χάγκινς με 21 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 52-39, 72-63, 100-78.

Καββαδάς: “Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο”