Νίκη “ανάσα” για Λάρισα, μπλέξιμο για Κολοσσό (videos)

2021-03-14T17:59:33+00:00 2021-03-14T20:16:25+00:00.

14/Mar/21 17:59

Η Λάρισα πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 82-73 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από 3 σερί ήττες, παίρνοντας έτσι μια σημαντική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Παράσταση για ένα ρόλο έκανε η Λάρισα το ματς με τον Κολοσσό, παίρνοντας μια υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής με 82-73.

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας έτσι σε μια σπουδαία νίκη που τους δίνει σημαντική ανάσα σε ό,τι έχει να κάνει με την παραμονή του στην Basket League, ενώ παράλληλα βάζει τέλος στο σερί των τριών ηττών, ανεβάζοντας το ρεκόρ στο 5-12.

Από την άλλη ο Κολοσσός έφτασε τις τρεις σερί ήττες, υποχωρώντας στο 6-11.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα βρέθηκε γρήγορα με μπροστά με +10 (20-10, 7′), ωστόσο με οδηγό τον Ζάρα, ο Κολοσσός μείωσε στο 20-15 του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι παίκτες του Παπανικολόπουλου ανέβασαν στροφές και με μπροστάρηδες τους Σμιθ, Μπράουν και Γουάσινγκτον, έφτασαν ακόμη και στο +16 (37-21, 16′), όμως ένα 0-10 του Κολοσσού, «ψαλίδισε» την διαφορά (37-31, 18′),με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-33.

Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο δεκάλεπτομε την Λάρισα να βρίσκεται συνεχώς σε θέση οδηγού και να φτάνει στο +13 (50-37, 27′). Ο Κολοσσός μείωσε στους 4 (58-54, 29′), όμως ένα 4-0 της Λάρισας έγραψε το 62-54 του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο μέρος του ματς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν εκ νέου ένα… μαξιλαράκι ασφαλείας (68-57, 32′) και δίχως να δυσκολευτούν, έφτασαν στη νίκη με 82-73.

Πού κρίθηκε:

Η Λάρισα δεν έχασε ποτέ τα ηνία του αγώνα και πάντα είχε απάντηση στις προσπάθειες του Κολοσσού.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μπράουν με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ οι Σμιθ και Γουάσινγκτον μέτρησαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από τη πλευράς Κολοσσού, ο Ζάρας είχε 20 πόντους και ο Καντέρ 15.

Δεκάλεπτα: 22-15, 42-33, 62-54, 82-73.

Παπανικολόπουλος: “Αντιδράσαμε σωστά στα πρέπει της αναμέτρησης”

papanikolopoulos_peristeri

Απόλυτα ικανοποιημένος με την εμφάνιση των παικτών του εμφανίστηκε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Νίκος Παπανικολόπουλος.

Αναλυτικά:

«Συγχαρητήρια στα παιδιά και για το αποτέλεσμα που πέτυχαν αλλά και για την προσπάθεια την οποία κατέβαλλαν όλο αυτό το χρονικό διάστημα πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα. Προφανώς και είναι πιεστική η κατάσταση, όμως αντέδρασαν σωστά στα μεγάλα «πρέπει» της σημερινής (14/3) δοκιμασίας.

Για την ευστοχία στα σουτ: «Είναι στα δικά τους «συν» και το χρεώνονται 100%. Ήταν μια συνολική προσπάθεια από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο παίκτη της ομάδας. Απέναντί μας είχαμε ένα ιδιαίτερα καλό σύνολο, το οποίο αδικείται από τη βαθμολογική θέση που καταλαμβάνει στον πίνακα. Τα παιδιά, ωστόσο, κατάφεραν και έμειναν πιστά στο πλάνο για 40 λεπτά κι αυτό είναι σημαντικό.

Ποια ματς είναι το «κλειδί» για τη συνέχεια: «Το κλειδί είναι η επόμενη προπόνηση και το επόμενο ματς κόντρα στον Ιωνικό στη Νίκαια»

Ηλίας Καντζούρης: “Δίκαια πήρε τη νίκη η Λάρισα”

kantzouris_kolossos

Από πλευράς του, ο Ηλίας Καντζούρης ανέφερε:

«Πήρε δίκαια τη νίκη η Λάρισα, διότι ήθελε περισσότερο απ΄ εμάς το παιχνίδι στην έδρα της. Εμείς δε βάλαμε το σώμα μας όπως θα έπρεπε, σε ένα ματς μεγίστης σημασίας.

Θεωρώ ότι αν εξετάσουμε όλες τις παραμέτρους, τότε το αποτέλεσμα είναι δίκαιο στο τέλος της χρονιάς. Πλέον, πρέπει να επικεντρωθούμε στη συνέχεια και να δουλέψουμε σκληρά».