Το Λαύριο “παρέσυρε” ΚΑΙ το Περιστέρι! (videos)

2021-03-14T20:52:58+00:00 2021-03-14T23:07:56+00:00.

14/Mar/21 20:52

Το Λαύριο συνεχίζει την εκπληκτική φετινή του πορεία στη Basket League καθώς κέρδισε εντός έδρας και το Περιστέρι εύκολα με 88-71.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League και εντός έδρας δείχνει να μην έχει αντίπαλο καθώς μετά το τελικό 88-71 κόντρα στο Περιστέρι που κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες.

Πλέον το Λαύριο με ρεκόρ 13-4 και οχτώ συνεχόμενες εντός έδρας νίκες παραμένει στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης, ενώ το Περιστέρι με 9-8 συνεχίζει τη “μάχη” της οκτάδας.

Το ματς

Μπροστά με την άμυνα το Λαύριο

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Μουράτο (8 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ) και προηγήθηκε με 12-4 (στο 5′) και με 21-13 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με το Περιστέρι πίσω με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 14-7 σε 6′ λεπτά μείωσαν στο πόντο (32-31) έχοντας 9/11 δίποντα. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά (38-34 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-36.

Στο τέλος το “καθάρισαν” οι γηπεδούχοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν επιμέρους σκορ 12-5 και να μειώνουν και πάλι δραστικά τη διαφορά (49-48 στο 25′). Το Περιστέρι μάλλον πέρασε και μπροστά στο σκορ με 60-57 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 68-63 ύστερα από επιμέρους σκορ 9-3 των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ξεκίνησαν με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-4 και προηγήθηκαν και πάλι με διψήφια διαφορά (83-67 στο 36′) και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. 2′ λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με το Περιστέρι πίσω στο σκορ με 83-71 και στο τέλος το Λαύριο πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 88-71.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το Λαύριο μπήκε προηγούμενο με 68-63 και με επιμέρους σκορ 15-4 σε 6′ λεπτά “καθάρισε” το ματς ανεβάζοντας το προβάδισμα του στο +16 (83-67).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μουράτος ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ντιαλό με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ντέιβις με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71.