Ο ΠΑΟΚ το αφεντικό της πόλης, πήρε το ντέρμπι με τον Άρη (videos)

2021-03-20T21:01:44+00:00 2021-03-20T22:45:38+00:00.

20/Mar/21 21:01

Ο ΠΑΟΚ, μετά από ένα απίθανο ματς γεμάτο ανατροπές, πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη με 77-71 και πλέον κοιτάζει για τα… καλά τα πλέι οφς!

Το ντέρμπι του Άρη με τον ΠΑΟΚ ήταν γεμάτο ανατροπές και εντάσεις, με τον Δικέφαλο να επιστρέφει στο τέλος από το -10 και να παίρνει μια σπουδαία νίκη, που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφτασε στο 9-8, ρίχνοντας τον Άρη στο 6-10, νούμερο που τον κρατάει στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Το ξεκίνημα ήταν καταπληκτικό για τον ΠΑΟΚ, με τον δικέφαλο να παίρνει τα ηνία και να φτάνει άνετα στο +10 (4-14, 5’). Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 12 (8-20, 7’), με τον Άρη να μειώνει εν τέλει στο 18-26 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης είχε τον έλεγχο και διαρκώς μείωνε το σκορ, φτάνοντας στην ισοπαλία (33-33, 17’), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες και στην ανάπαυλα (37-37).

Ο Άρης πήρε τα ηνία του ματς, με τον ΠΑΟΚ να είναι άστοχος και να δυσκολεύεται σε άμυνα και επίθεση. Το σκορ έγινε 53-43 στο 25’, με τους γηπεδούχους να κρατάνε τα ηνία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (61-51).

Με ένα επιμέρους 2-11 ο ΠΑΟΚ έφτασε σε απόσταση αναπνοής (63-62, 34’), με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ. Ο ΠΑΟΚ είχε αιχμή του δόρατος τον Τέρνερ και έφτασε στο +5 (65-70, 38’), όμως ο Άρης απάντησε με ένα 6-0, περνώντας μπροστά (71-70, 39’). Ο Δικέφαλος βρήκε ένα τρίποντο με τον Κάρτερ για το 71-73, έβγαλε τις άμυνες, ήταν ψύχραιμος στις βολές και πήρε τη νίκη με 71-77.

Πού κρίθηκε:

Το τρίποντο του Κάρτερ, με το οποίο έγινε το 71-73 ήταν κομβικό, καθώς εκεί κόπηκαν τα… φτερά των γηπεδούχων, οι οποίοι έτρεχαν ένα σερί 6-0 είχαν μπει και πάλι στον αγώνα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τέρνερ είχε 17 πόντους και μερικές μεγάλες φάσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ 13 πρόσθεσε ο Κάρτερ και 10 με 9 ριμπάουντ ο Κακλαμανάκης.

Από την άλλη ο Φλιώνης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη με 13.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ BAXI 22 18 4 – 14

Λυκογιάννης: “Δεν θέλετε να ακούσετε τι είπα στον Τέρνερ στο τάιμ άουτ”

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης, μίλησε μετά από τη νίκη της ομάδας του επί του Άρη και στάθηκε ιδιαίτερα στην εμφάνιση του Τέρνερ.

Αναλυτικά όσα είπε:

“Να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τη νίκη, Αφιερώνω τη νίκη στους γιούς μου που είχαν γενέθλια. Προερχόμασταν από μια ήττα που μας πλήγωσε με τον τρόπο που ήρθε και προσπαθούσαμε να επανέλθουμε ψυχολογικά όλη τη βδομάδα. Κάναμε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο όμως μετά δώσαμε το δικαίωμα στον Άρη να επιστρέψει στο παιχνίδι και να διεκδικήσει τη νίκη. Στην τέταρτη περίοδο βγάλαμε αντίδραση μετά από μια κουβέντα που είχαμε γιατί βλέπαμε στα πρόσωπα τον παικτών μια πίεση χωρία να υπάρχει λόγος. Η ομάδα έχει πετύχει ήδη πολλά και είναι σε καλό δρόμο. Διαβάσαμε καλά αυτά που μας έδωσε η άμυνα, βρήκαμε έναν σταθερό εκφραστή επίθεσης στο πρόσωπο του Τέρνερ και πήραμε τη νίκη.

Ο Τέρνερ είναι ένα παιδί με υψηλό μπασκετικό iq. Ο λόγος που αντέδρασε σήμερα είναι γιατί σε ένα τάιμ άουτ δεν θέλετε να ακούσετε τι του είπα. Κάποιος τον έθιξε σαν προσωπικότητα και έδωσε την απάντηση του. Όπως και μετά τον αγώνα του έδωσα τα εύσημα”.

Καμπερίδης: “Στο τέταρτο δεν εκτελέσαμε όπως έπρεπε”

Ο Σάββας Καμπερίδης, μίλησε μετά την ήττα του Άρη από τον ΠΑΟΚ, τονίζοντας πως στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του δεν πήραν τις καλύτερες δυνατές αποφάσεις.

“Ήταν ένα παιχνίδι με τα χαρακτηριστικά που περιμέναμε. Είχε αρκετή ένταση. Η ομάδα έκανε αρκετά καλή δουλειά για να ελέγξει τους Λοβ και Γκρίφιν που είναι οι βασικοί χειριστές. Δυστυχώς στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την πίεση, γίναμε λίγο στατικοί, δεν καταφέραμε να εκτελέσουμε τις επιθέσεις μας όπως έπρεπε. Ίσως θα έπρεπε να κατευθύνω λίγο πιο απαιτητικά κάποιες επιθέσεις. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρίθηκε στο ένας εναντίον ενός, το τρίποντο του Κάρτερ σε ένα σημείο που περάσαμε μπροστά έκρινε σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη. Είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές αλλά θα έπρεπε να πάρουμε καλύτερες αποφάσεις. Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ αλλά θα παλέψουμε όπως όλα τα παιχνίδια”.