O Παπαπέτρου κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι! (videos)

2021-03-22T15:49:51+00:00 2021-03-22T17:13:24+00:00.

22/Mar/21 15:49

papapetrou_peristeri

Το Περιστέρι κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, όμως ο δεύτερος έφυγε νικητής από το ”Αν. Παπανδρέου” με 68-74.

Κινδύνευσε, αγχώθηκε, αλλά στο τέλος ”καθάρισε”!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμα και στο -12 στο Περιστέρι, πάτησε όμως γκάζι στα τελευταία 10′ (13-26) και έτσι έφτασε στη νίκη με 68-74, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Ο Παπαπέτρου έβαλε την υπογραφή του στο ματς με 12 πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ και η άμυνα ήταν κομβικό στοιχείο, όπως και η εμφάνιση του Κασελάκη, με τους πράσινους να φεύγουν νικητές από το ”Αν. Παπανδρέου” μετά από 2 χρόνια. Με αυτό το αποτέλεσμα, έφτασαν στο 14-2, με τους γηπεδούχους να μετρούν 9-9.

Αξίζει να αναφέρουμε πως το Περιστέρι δεν είχε στην διάθεσή του τον Καράμπελα, που τραυματίστηκε στο ζέσταμα πριν το ματς, ενώ ”έχασε” και τον Γκουτιέρεζ στην δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να στερείται τις υπηρεσίες των Νέντοβιτς-Μπρέι.

Για την 19η αγωνιστική, το Περιστέρι φιλοξενείται από την Λάρισα (27/3), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Μεσολόγγι (27/3).

Η εξέλιξη: Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα για το 13-9 με τον Πέτεγουεϊ να μετράει 9 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και από το 15-11 βρέθηκε στο 15-18, πριν απαντήσει με 24-21 για το δεκάλεπτο με ένα απίστευτο τρίποντο του Σαλούστρου από το κέντρο!

Το ματς συνέχισε σε ανάλογους ρυθμούς, όχι όμως και οι πράσινοι, οι οποίοι από το 30-32 βρέθηκαν στο 42-34, με τους Σαλούστρο-Γκουντιέρεζ-ΜακΛιν να δίνουν πολλές βοήθειες στους Περιστεριώτες. Το ημίχρονο έκλεισε στην μέγιστη διαφορά του Περιστερίου, δηλαδή το +8 (45-37).

Το ”τελείωσε” όταν έπρεπε

mclean_peristeri

Το Περιστέρι έφτασε ακόμα και στο +12 (55-43) με τα πολλά φάουλ στην γραμμή των ψηλών να δημιουργούν πρόβλημα, που όμως δεν φάνηκε τόσο στο παρκέ. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 0-5 έκανε το 55-48 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -7 με πρωταγωνιστή τον Κασελάκη.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Χεζόνια/Σαντ-Ρος/Παπαπέτρου, κάτι που αποτυπώθηκε στο σκορ για το 61-62 στο 34′. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έδωσε επιπλέον σκορ, η άμυνα ήταν εμφανώς καλύτερη και έτσι φτάσαμε στο 63-72. Κάπου εκεί, το ματς ουσιαστικά τελείωσε, με το τελικό σκορ να είναι 68-74.

Πού κρίθηκε: Το Περιστέρι έφτασε στο +12 με 55-43, πριν έρθει η αντίδραση του Παναθηναϊκού με 8-29 επιμέρους σκορ (63-72).

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν όλα τα λεφτά στην τέταρτη περίοδο με συνολικά 17 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ 10-5 είχε ο Παπαγιάννης και 9-7 με 5 ασίστ ο Σαντ-Ρος, με τον Κασελάκη να προσθέτει 8 πόντους και πολλές λύσεις. Για το Περιστέρι, προσπάθησε με 21 ο Πέτεγουεϊ και με 15 ο ΜακΛιν.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

Τα στατιστικά:

Σωτήρης Μανωλόπουλος: ”Μείναμε από δυνάμεις”

manolopoulos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

”Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας και τους συνεργάτες μου. Αυτό που θέλουμε είναι να παλεύουμε κάθε δευτερόλεπτο. Σήμερα το καταφέραμε, να παίξουμε σκληρά και να δώσουμε το 100% της ενέργειάς μας. Χάσαμε τον Γκουτιέρες, ο Καράμπελας χτύπησε στη προθέρμανση, ο Γούνταρντ ήταν με μισή προπόνηση, λόγω ενός σοβαρού οικογενειακού προβλήματος. Αν και παίξαμε καλά μείναμε στο τέλος από δυνάμεις.

Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό και να του ευχηθώ καλή συνέχεια. Την ομάδα μου την έχουν βρει πολλά φέτος και απ’ ότι βλέπω συνεχίζεται. Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες κρατάμε το κεφάλι ψηλά και ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα τελειώσουν όλα αυτά τα προβλήματα και θα παίξουμε όπως μας αξίζει να παίζουμε για 40 λεπτά. Στο ζέσταμα τραυματίστηκε ο Καράμπελας και μου είπαν ότι δεν μπορεί να παίζει. Στο ημίχρονο τραυματίστηκε ο Γκουτιέρες και μου είπαν δεν μπορεί να παίξει.

Ο Γούνταρντ δεν έχει κάνει προπόνηση 15 ημέρες, είχε ένα προσωπικό πρόβλημα και ήταν φανερά ανέτοιμος. Και θεωρώ ότι με τα γκαρντ μείναμε από βενζίνη.

Συγχαρητήρια όμως στους παίκτες γιατί τουλάχιστον στο κομμάτι της έντασης, της ενέργειας και της πίστης στη νίκη ήταν για 40 λεπτά. Η ποιότητα μας όμως έπεσε γιατί δεν αντέξαμε στην πίεση του Παναθηναϊκού, γιατί δεν ήμασταν αρκετοί ιδιαίτερα στα γκαρντ όπως και στους ψηλούς που φορτωθήκαμε με φάουλ.

Συγχαρητήρια στους παίκτες και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνεργάτες μου για την πολύτιμη βοήθεια που μου έχουν δώσει όσο καιρό είμαι στην ομάδα, γιατί δεν θα γινόταν κι αλλιώς”

Όντεντ Κάτας: ”Είμαι αισιόδοξος, αν και δεν το δείχνει το πρόσωπο μου”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

”Πρέπει να είμαστε έτοιμοι σε κάθε ματς για μάχη. Παίξαμε και σήμερα δύο διαφορετικά ημίχρονα. Οι παίκτες μου ήταν ανέτοιμοι. Στο ημίχρονο θέσαμε ως στόχο τους 30 πόντους και δεχθήκαμε 23 στο δεύτερο. Τους ρώτησα στα αποδυτήρια γιατί ξεκινάτε έτσι τα ματς.

Ήταν πολύ σκληρό παιχνίδι για μας ωστόσο πρέπει να αποδώσουμε τα εύσημα στο Περιστέρι που έκανε καλό ματς. Ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονα για μας. Στο πρώτο δεν παρουσιαστήκαμε έτοιμοι απέναντι στην επιθετικότητα. Δεν ήμασταν σωστά προετοιμασμένοι όπως πριν από κάθε παιχνίδι.

Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου, βάλαμε έναν στόχο στα αποδυτήρια. Να μην δεχθούμε περισσότερους από 30 πόντους. Τα πήγαμε καλύτερα και δεχθήκαμε μόλις 23 πόντους ωστόσο έτσι πρέπει να παίζουμε συνέχεια στην άμυνα. Από τη στιγμή που παίξαμε καλά στην άμυνα, πήραμε και αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα, αλλά το θέμα είναι να δείχνουμε τον ίδιο χαρακτήρα και όταν ξεκινάμε τα παιχνίδια”

Για τις απουσίες και αν κόστισαν: “Μας λείπουν κάποιοι παίκτες, αλλά έχουμε ποιότητα να πάρουμε τα ματς. Μας λείπουν οι Νέντοβιτς και Μπρέι. Πρέπει να παίζουμε καλή άμυνα και να προσπαθούμε περισσότερο.”

Για το αν αισθάνεται αισιόδοξος για τη συνέχεια: “Ξέρω ότι δεν το δείχνει το πρόσωπο μου, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξος”