Προμηθέας: Υπέταξε τον Ιωνικό μετά από 21 μέρες απραξίας

2021-03-27T17:50:05+00:00 2021-03-27T19:13:34+00:00.

27/Mar/21 17:50

Ο Προμηθέας, στο πρώτο του παιχνίδι μετά από 21 μέρες αποχής, πήρε τη νίκη κόντρα στον Ιωνικό με 82-72.

Στο πρώτο του παιχνίδι μετά από 3 εβδομάδες μακριά από τη δράση, ο Προμηθέας ήταν ανώτερος του ιωνικού και πήρε τη νίκη με 82-72, ανεβαίνοντας στο 10-5.

Τα πάντα κρίθηκαν ολοκληρωτικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και ανέβασε την διαφορά, με τον μαχητικό Ιωνικό να μην μπορεί να ακολουθήσει και να γνωρίζει την ήττα.

Ο Αγραβάνης ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 22 πόντους, ενώ ο Χόλοουελ με 18 ξεχώρισε για τον Ιωνικό, ο οποίος κατέβηκε με 10 παίκτες στην Πάτρα.

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 27-20, έχοντας ως σημείο αναφοράς στο παιχνίδι του τον Δημήτρη Αγραβάνη. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με +8 (36-28, 15′) στη συνέχεια και παρέμειναν σε ρόλο οδηγού μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με τον Προμηθέα προηγούμενο με 42-37.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο +9 (54-45, 26′), ενώ μετά το 62-56 στο 30’ πάτησαν για τα καλά το πόδι στο γκάζι, ξέφυγαν με 15 πόντους (74-59) στο 33′. Ο Ιωνικός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 76-70 με το μεγάλο τρίποντο του Τολιόπουλου στο 37’ αλλά μέχρι εκεί, καθώς ο Προμηθέας βρήκε λύσεις, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 82-72.

Δεκάλεπτα: 27-20, 43-37, 63-56, 82-72

Πού κρίθηκε:

Παρότι ο Ιωνικός πάλεψε, τα προβλήματα που τον ανάγκασαν να κατεβεί στην Πάτρα με μόλις 10 παίκτες, 2 εκ των οποίων ήταν μικροί, έπαιξε καθοριστικό ρόλο, καθώς στο τέλος δεν  υπήρχαν δυνάμεις για να παλέψουν για την ανατροπή.

Παίκτης κλειδί:

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν σπουδαίος, έχοντας 22 πόντους (7/14 δίποντα, 8/9 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Γιατράς: “Παίξαμε ένα ματς σε 50 μέρες και τώρα θα δώσουμε επτά σε 21”

giatras

Στο γεγονός πως ο Προμηθέας έχει δώσει μόλις 1 ματς σε 50 ημέρες στάθηκε ο Μάκης Γιατράς, ενώ τόνισε πως οι Πατρινοί έχουν μπροστά τους δύσκολο πρόγραμμα.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Αγγέλου: “Έχουμε να κάνουμε προπόνηση 2 βδομάδες – Πήραμε 2-3 λάθος αμυντικές αποφάσεις”

aggelou

Στα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Ιωνικός και τις λάθος αποφάσεις στην άμυνα πάνω στον Χάρη Γιαννόπουλο στάθηκε ο Βαγγέλης Αγγέλου μετά την ήττα του Ιωνικού από τον Προμηθέα/