Παναθηναϊκός: Έτρεχε με… 102 κόντρα το Μεσολόγγι (videos)

2021-03-27T20:42:13+00:00 2021-03-27T21:25:23+00:00.

27/Mar/21 20:42

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στο Μεσολόγγι, παίρνοντας με άνεση τη νίκη με 102-68 κόντρα στους νεοφώτιστους.

Άνετο απόγευμα πέρασε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Μεσολόγγι, με τους “πράσινους” να επικρατούν εύκολα με 102-68.

Με αυτό τον τρόπο ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 15-2, με το Μεσολόγγι να υποχωρεί στο 4-15.

Στο πρώτο ημίχρονο το Μεσολόγγι ήταν ανταγωνιστικό, όμως στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και τελείωσε το ματς, φτάνοντας στο τελικό +34.

Ο Μποχωρίδης με 16 και οι Όγκαστ – Χεζόνια με 11 πόντους έκαστος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την άλλη ο Λάιονς είχε 15.

Επιθετικά ο Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη, όμως αμυντικά δεν μπόρεσε να περιορίσει το Μεσολόγγι, το οποίο ακολούθησε στους πράσινους ρυθμούς. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 29-21, ενώ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει έτσι στην ανάπαυλα με το υπέρ του 48-39.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να βάλει τέλος στον αγώνα. Οι παίκτες του Κάτας είχαν τον έλεγχο και ανέβασαν ρυθμούς στην άμυνα, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 με το τέλος του δεκαλέπτου (74-50). Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 102-68.

Δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68.

Κάτας: “Έχει τρομερή προοπτική ο Παπαγιάννης” (video)

Πού κρίθηκε:

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους 26-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, με το οποίο και τελείωσε το ματς, καθώς το Μεσολόγγι δεν επέστρεψε ποτέ.