ΠΑΟΚ: Άριστα 10, λύγισε τον Κολοσσό και βλέπει πεντάδα!

2021-03-28T16:56:51+00:00 2021-03-28T19:31:45+00:00.

28/Mar/21 16:56

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την ανοδική του πορεία, επικρατώντας του Κολοσσού με 82-74 και φτάνοντας τις 10 νίκες στην φετινή Basket League, την ώρα που οι Ροδίτες παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Την 4η νίκη του στα τελευταία 5 ματς κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να επικρατεί του ΠΑΟΚ με 82-74 και να φτάνει τις 10 νίκες στην φετινή Basket League και κοιτάζει όλο και περισσότερο τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα και έβρισκε λύσεις σε κάθε προσπάθεια του Κολοσσού, ο οποίος πλέον έφτασε τις 4 σερί ήττες, μένοντας στο 6-12.

Τέρνερ με 17 και Γκρίφιν με 18 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την άλλη 19 είχε ο Καντέρ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τέρνερ με ένα τρίποντο έστειλε τον Δικέφαλο στο +5 στο 9’, όμως ο Ουότσον έγραψε το 22-19 του δεκαλέπτου.

Και πάλι ο Τέρνερ έκανε το 26-21 (12’) για τον ΠΑΟΚ, όμως ο Κολοσσός δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ανεβάσει άλλο την διαφορά και έκανε το ματς θρίλερ. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-38.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο τρίτο με 6 πόντους (50-44, 23’), κρατώντας μάλιστα τον έλεγχο σε όλο το δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε στους 9 (63-54, 29’), όμως ο Αρτίς με δίποντο έκανε το 63-56 της περιόδου.

Ένα τρίποντο του Καμπερίδη έκανε το σκορ 66-56 (31’), όμως ο Κολοσσός μείωσε ξανά στους 3 (68-65, 35’). Κάπου εκεί ο Γκρίφιν πήρε πάνω του προσπάθειες και έστειλε τον ΠΑΟΚ ξανά στους 9 με 76-67 (38’) και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 82-74 και νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74.

Πού κρίθηκε:

Ο ΠΑΟΚ είχε 12(!) κλεψίματα στο ματς, νούμερο που έπαιξε σημαντικό ρόλο, ενώ σούταρε με 66% στα δίποντα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Γκρίφιν είχε 18 πόντους με 6/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα, ενώ στο τέλος πήρε πάνω του σημαντικές φάσεις, κάνοντας την διαφορά για τον ΠΑΟΚ.

Λυκογιάννης: “Βελτιώσαμε το αμυντικό transition, ήμασταν καλοί επιθετικά”

lykogiannis_paok_kolossos

Στην άμυνα και τον πλουραλισμό στάθηκε ο Άρης Λυκογιάννης στις δηλώσεις του μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στον Ηρακλή.

Οι δηλώσεις του στην κάμερα της ΕΡΤ:

Καντζούρης: “Οι λεπτομέρειες μάς έχουν κοστίσει τη σεζόν”

kantzouris_kolossos

Ο Ηλίας Κατζούρης μιλώντας για την ήττα απέναντι στον ΠΑΟΚ στάθηκε στις λεπτομέρειες, οι οποίες έχουν κοστίσει συνολικά σε όλη τη σεζόν στον Κολοσσό.