Περιστέρι: Πριγκιπικός… περίπατος στη Λάρισα

2021-03-28T19:53:14+00:00 2021-03-28T23:53:10+00:00.

28/Mar/21 19:53

Το Περιστέρι δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Λάρισα, παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 98-78 και φτάνοντας τα 10 θετικά αποτελέσματα.

Εύκολο απόγευμα πέρασε το Περιστέρι, με τους Πρίγκιπες να περνούν άνετα από τη Λάρισα με και να ανεβαίνουν στο 10-9, ρίχνοντας τους αντιπάλους τους στο 5-14.

Μόνο το πρώτο δεκάλεπτο θύμιζε ματς, καθώς στη συνέχεια η ομάδα του Μανωλόπουλου πάτησε γκάζι και πήρε άνετα τη νίκη, βάζοντας τέλος στο σερί των 3 ηττών.

Ο Τζόουνς με 18, ο Πέτεγουεϊ με 15 και ο Τσαϊρέλης με 14 ξεχώρισαν για το Περιστέρι, το οποίο όμως… σοκαρίστηκε από τον τραυματισμό του Βασιλόπουλου.

Από την άλλη ο Παπαδάκης είχε 22 πόντους με 6 τρίποντα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να περνάει μπροστά και να προηγείται με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Κάπου εκεί ήταν και το σημείο μηδέν, όπου τα πάντα τελείωσαν. Το Περιστέρι πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ, με την Λάρισα να μην καταφέρνει να αντιδράσει, όπως δείχνει το 54-37 του ημιχρόνου.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να προηγείται με 19 πόντου στο τέλος της (77-58). Η συνέχεια φυσικά ήταν μια τυπική διαδικασία, με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη με +20.

Δεκάλεπτα: 17-26, 37-54, 58-77, 77-98.

Πού κρίθηκε:

Το Περιστέρι σούταρε με 50% στα τρίποντα και 60% στα δίποντα, νούμερα που δικαιολογούν και τους 98 πόντους που σκόραραν οι Πρίγκιπες.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τσαϊρέλης με 14 πόντους και μεγάλα καλάθια ήταν κομβικός στο σημείο που η διαφορά άνοιξε. Φυσικά σπουδαία δουλειά και από τους Τζόουνς (18π.) και Πέτεγουεϊ (15π.).

Σωτήρης Μανωλόπουλος: “Δεν περίμενα το ματς να πάει μ’ αυτό τον τρόπο

manolopoulos

Ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του εμφανίστηκε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, με τον κόουτς του Περιστερίου να τονίζει ότι υπάρχουν όμως λάθη που πρέπει να διορθωθούν.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

Για τον Κορωναίο: «Θα ήθελα να ευχηθώ περαστικά στον κ. Κορωναίο, μια τεράστια μορφή του ελληνικού μπάσκετ. Έχει προσφέρει πολλά στο μπάσκετ. Είναι μαχητής και πιστεύω ότι θα είναι το συντομότερο κοντά στην οικογένειά του».

Σχόλιο για το παιχνίδι: «Θέλω να πω πολλά «ευχαριστώ» στην ομάδα της ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory για την φιλοξενία, καθώς ήταν άψογη. Θεωρούσα ότι είμαστε σε καλό δρόμο, αλλά δεν το είχαμε αποδείξει. Κι αυτό για 40 λεπτά. Παίζαμε καλύτερα όμως, για 30 λεπτά. Το αποδείξαμε σήμερα. Η άμυνα ήταν καταπληκτική αλλά και η κυκλοφορία της μπάλας. Είχαμε έναν υπερβολικό αριθμό ασίστ, ωστόσο κάναμε και λάθη που πρέπει να διορθώσουμε.

Να ευχηθώ καλή συνέχεια στη Λάρισα, που είναι εξαιρετική ομάδα. Αδικείται από την απουσία του Σμιθ, τον οποίο είχα για δύο χρόνια στη Λήμνο. Είναι ένας πολύ καλός παίκτης και αποτελεί σημαντικό κενό. Δεν περίμενα το ματς να πάει μ’ αυτό τον τρόπο».

Νίκος Παπανικολόπουλος : “Ευχαριστούμε το Περιστέρι που μας έδειξε κατάφατσα την αλήθεια”

papanikolopoulos_peristeri

Απο την άλλη ο Νίκος Παπανικολόπουλος ευχαρίστησε το περιστέρι γιατί έδειξε στην ομάδα του την αλήθεια.

Για το παιχνίδι: «Ευχαριστούμε το Περιστέρι που μας έδειξε κατάφατσα την αλήθεια. Με 96 πόντους ένα παιχνίδι απέναντι σε ένα αντίπαλο που τα κορμιά ήταν σε διαφορετικό μέγεθος από τα δικά μας, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε τύχη να διεκδικήσουμε κάτι. Αν δεν παίξεις στην επαφή, αν δεν παίξεις δυνατά στην άμυνα, ειδικά με το τωρινό ρόστερ που έχουμε, η εικόνα ήταν μια πραγματικότητα. Δυστυχώς, άσχημη για μας.

Έχουμε τρία παιχνίδια που είναι σημαντικά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Θα ανασυνταχθούμε και θα προχωρήσουμε.

Για τα σημαντικά σημεία: «Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε πρόβλημα αποτελεσματικότητας στην επίθεση. Στην άμυνά μας, το πρόβλημά μας ήταν στην πρώτη γραμμή και στα ροτέσιον. Άνοιξαν την άμυνά μας υπερβολικά, αλλά σταμάτα τους με φάουλ. Δεν μπορεί στο τρίτο δεκάλεπτο να ξεκινάμε, ενώ στην επίθεση λειτουργούμε κάπως λογικά, στην άμυνα δεν έχουμε κάνει χρήση του πλεονεκτήματος που μας δίνει το φάουλ».

Για την ενίσχυση: «Η κατάσταση μετά τον τραυματισμό του Σμιθ δεν είναι εύκολη. Η ομάδα έχει κλείσει τουλάχιστον, τρεις παίκτες από την αρχή του τραυματισμού. Ο ένας παίκτης έφυγε κατευθείαν για Αμερική, ενώ τον περιμέναμε να πετάξει από Πολωνία, ο άλλος αρνήθηκε τελικά και ο τρίτος παίκτης αντιμετωπίζει πρόβλημα αναχώρησης από το Ισραήλ. Είναι αντικειμενικές δυσκολίες, θα τις αντιμετωπίσουμε κι αυτές. Το σίγουρο είναι ότι με το Μεσολόγγι πρέπει να έχουμε έναν παίκτη».