Προμηθέας: Με ηγέτη τον Γκραντ κέρδισε ΚΑΙ τον Άρη στην Πάτρα! (videos)

2021-03-31T16:49:26+00:00 2021-03-31T17:09:41+00:00.

31/Mar/21 16:49

Ο Προμηθέας συνεχίζει την εξαιρετική εντός έδρας πορεία του στη Basket League και κέρδισε και τον Άρη στη Πάτρα πολύ εύκολα με 90-69, έχοντας σε καλή βραδιά τον Γκραντ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αποδεικνύει πως πλέον έχει βρει για τα καλά τον αγωνιστικό της ρυθμό και πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Άρη πανηγύρισε την όγδοη σερί νίκη της στη Πάτρα κόντρα στον Άρη με 90-69.

Πλέον ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 11-5 και βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης, ενώ ο Άρης με ρεκόρ 6-13 προσπαθεί να εξασφαλίσει τη παραμονή του.

Το ματς

Τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο με 30 πόντους από Προμηθέα!

Καλύτερα ξεκίνησε ο Άρης το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 14-11 (στο 7′) έχοντας ήδη 6/12 δίποντα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους κίτρινους μπροστά με 26-19 αφού είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους μέσα από την επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ισορρόπησαν την κατάσταση κυρίως χάρη στην επίθεση τους και μείωσαν σε 37-36 (στο 15′) με τον Γκραντ να έχει ήδη 9 πόντους και 4 ασίστ. Μάλιστα οι Πατρινοί πέρασαν και μπροστά με 44-40 (στο 18′) με συνολικό επιμέρους σκορ 25-14 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-40!

“Καθάρισαν” άνετα το ματς οι Πατρινοί

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Πάτρα ξεκίνησε με τον Άρη να κάνει επιμέρους σκορ 11-5 και να μειώνει σε 54-51 (στο 25′) ελέγχοντας και πάλι τον ρυθμό. Πάντως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δικό τους επιμέρους σκορ 8-4 προηγήθηκαν και πάλι με +8 (63-55 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 63-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έκανε καθοριστικό επιμέρους σκορ 15-4 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (80-64 στο 35′) και έγινε το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι αύξησαν μάλιστα τη διαφορά και πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 90-69!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι Πατρινοί με συνολικό επιμέρους σκορ 27-9 “καθάρισαν” πολύ εύκολα την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκραντ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκανε και ο Αγκμπελέσε με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 63-60, 90-69.