Πήρε το “θρίλερ” ο ΠΑΟΚ με clutch Γκρίφιν! (videos)

2021-04-03T17:58:40+00:00 2021-04-03T18:50:54+00:00.

03/Apr/21 17:58

Ο ΠΑΟΚ σε ένα πραγματικό “θρίλερ” στη Νίκαια κατάφερε να φύγει νικητής κόντρα στον Ιωνικό με 84-83 χάρη σε τρίποντο του Γκρίφιν 7” δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αν και δεν ήταν καλή ειδικά αμυντικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κατάφερε ούσα πιο έτοιμη στις κρίσιμες στιγμές του ματς να πάρει ένα σπουδαίο διπλό με 84-83 και να διατηρήσει ζωντανές τις πιθανότητες της να βρεθεί στις πρώτες θέσεις της Basket League.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 11-8 βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης, ενώ ο Ιωνικός με 7-13 θα παλέψει μέχρι τέλους για την είσοδο στα playoffs.

Το ματς

Χόλοουλ, συνεχή σερί και +9 ο Ιωνικός!

Καλύτερα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ χάρη στην επίθεση του και προηγήθηκα αρχικά με 16-11 (στο 6′) και με 24-17 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ιωνικό να αντιδράει και να μειώνει σε 24-23 με σερί 6-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν το επιμέρους σκορ τους στο 15-3 σε συνέχεια του σερί 6-0 στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 32-27 (στο 14′). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Κονατέ και επιμέρους σκορ 9-5 σε 37-36 (στο 18′), αλλά ο Ιωνικός ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με εκ νέου σερί 8-0 (45-36) και τον Χόλοουελ να έχει ήδη 14 πόντους!

Ντέρμπι μέχρι τέλους στη  Νίκαια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Νίκαια ξεκίνησε με την ομάδα του Λυκογιάννη να βρίσκει επιθετικό ρυθμό και να μειώνει σε 53-49 (στο 25′) με τον Κάρτερ να έχει 18 πόντους με 4/5 τρίποντα. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 8 πόντους (63-55 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι δυναμικά στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 13-7 προηγήθηκε μετά από πολλή ώρα με 75-73 (στο 34′). 2′ λεπτά πριν το τέλος ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 81-81 και έκανε “θρίλερ” το ματς. 24” δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκορ να έχει κολλήσει ο Πρίτζετ έβαλε μπροστά με λέι απ τον Ιωνικό (83-81) και τον έχρισε ακλόνητο φαβορί. Ο Γκρίφιν όμως είχε άλλη άποψη και με τρίποντο στα 7” έδωσε προβάδισμα με +1 (84-83) στην ομάδα του και τελικά τη νίκη, αφού ο Μαυροκεφαλίδης ήταν άστοχος στο τέλος.

Που κρίθηκε: 24” πριν το φινάλε ο Πρίτζετ έβαλε μπροστά στον Ιωνικό με 83-81, όμως το τρίποντο του Γκρίφιν στα 7” και το χαμένο λέι απ του Μαυροκεφαλίδη στα 2” χάρισαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Παίκτης-κλειδί: O clutch Γκρίφιν ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα (!) και 5 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Λοβ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ και ο Κάρτερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-36, 66-63, 83-84.

Λυκογιάννης: “Νίκη αφιερωμένη στο κόσμο”

Αγγέλου: “Να γίνουμε πιο υπεύθυνοι”