“Ανάσα” για τον Κολοσσό, τέταρτη σερί ήττα για τον Άρη

2021-04-03T17:06:14+00:00 2021-04-03T20:22:04+00:00.

03/Apr/21 17:06

Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη με 83-72 και παράλληλα έκανε σημαντικό βήμα για τη μάχη της παραμονής στην Basket League.

Τέλος στο σερί των 4 ηττών έδωσε ο Κολοσσός, ο οποίος έκανε σπουδαίο ματς κόντρα στον Άρη και επικράτησε με, παίρνοντας μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός είχε το πάνω χέρι, με τον Άρη να μην βρίσκει λύσεις και να μην καταφέρνει να επιστρέψει.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Κολοσσός ανέβηκε στο 7-12, ενώ πλέον είναι στο 2-0 κόντρα στους “κίτρινους”, με τον Άρη να υποχωρεί στο 6-14, φτάνοντας τα 4 σερί αρνητικά αποτελέσματα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (15-15, 8΄), όμως ένα μικρό ξέσπασμα του Κολοσσού ήταν αρκετό για να τον στείλει στο +5 στο τέλος του δεκαλέπτου (22-17).

Οι Ροδίτες πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο +10 με 30-20 (13’), όμως ο Άρης αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο 39-40, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 40-40.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 10-0 και πήρε τον έλεγχο (50-40, 24΄), την ώρα που ο Άρης έψαχνε να βρει λύσεις τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 14 (58-44, 27’) και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Ροδίτες μπροστά με 62-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 7 (72-65) στο 35’. Στη συνέχεια ο Κολοσσός πάτησε γκάζι στη συνέχεια και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 83-72.

Πού κρίθηκε:

Το 10-0 με το οποίο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός ήταν κομβικό, καθώς έκτοτε ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ζάρας είχε 20 πόντους για τον Κολοσσό, ενώ 18 πρόσθεσε ο Άντριτς, με τον Ξανθόπουλο να κάνει σπουδαία δουλειά από πλευράς του, έχοντας 9 ασίστ.

Για τον Άρη οι Μιλόσεβιτς και Τσάλμερς είχαν από 17.

Δεκάλεπτα: 22-17, 40-40, 60-51, 83-72.

Καντζούρης: “Η άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου έγειρε την πλάστιγγα υπέρ μας”

kantzouris_kolossos

Στην άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του Κολοσσού στο τρίτο δεκάλεπτο στάθηκε ο Ηλίας Καντζούρης, μιλώντας για τη νίκη επί του Άρη.

Αναλυτικά:

“Ήταν ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Χρειαζόμασταν οπωσδήποτε τη νίκη. Νομίζω ότι οι παίκτες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπήκαν στο πνεύμα αυτής της αναγκαιότητας. Νομίζω ότι η άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ μας. Συγχαρητήρια στα παιδιά για άλλη μία φορά. Παίζουν όλη τη χρονιά κάτω από αντιξοότητες, διότι είτε δεν έχουμε προπονηθεί, είτε δεν έχουμε παίξει ένα παιχνίδι πλήρεις. Αλλά, έχουν δείξει χαρακτήρα και καθημερινή προσπάθεια και τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο. Για εμάς, τώρα ο στόχος είναι το επόμενο παιχνίδι της Τετάρτης. Πρέπει να συνεχίζουμε να παίζουμε σωστά και μέσα στο ίδιο πνεύμα της ομαδικότητας να τελειώσουμε τη χρονιά, βάσει της προσπάθειας που έχει γίνει από την πρώτη ημέρα που μαζευτήκαμε”.

Καμπερίδης: “Για 4-5 λεπτά στην τρίτη περίοδο δεν πετύχαμε καλάθι”

Ο Σάββας Καμπερίδης μίλησε για την ήττα του Άρη από τον Κολοσσό και στάθηκε στο διάστημα που η ομάδα του έμεινε άποντη στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά:

“Δυστυχώς, παρότι ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι από ένα σημείο και μετά χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας και δώσαμε το δικαίωμα στον Κολοσσό να τρέξει στο γήπεδο. Αυτό, δημιούργησε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Από ένα σημείο και μετά και κυρίως όταν αρχίσαμε να παίζουμε άμυνα με αλλαγές, καταφέραμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι. Νομίζω ήταν καθοριστικό ότι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, για σχεδόν 4-5 λεπτά δεν πετύχαμε καλάθι. Παρ’ όλα αυτά, είχαμε την ενέργεια για να προσπαθήσουμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι και σε εκείνο το σημείο υπήρξαν μία-δυο αναποτελεσματικές επιθέσεις μας, που δεν μας έδωσαν τη δυνατότητα να μπούμε πιο ζεστά παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον Κολοσσό και καλή συνέχεια”.