Μεσολόγγι: Με ΤΡΙΠΟΝΤΑΡΑ του Χατζηνικόλα πήρε το ντέρμπι παραμονής και ελπίζει!

2021-04-03T18:05:59+00:00 2021-04-03T20:07:26+00:00.

03/Apr/21 18:05

Το Μεσολόγγι, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Χατζηνικόλα στην εκπνοή, πήρε τη νίκη απέναντι στη Λάρισα στο ντέρμπι παραμονής με 79-77

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, το Μεσολόγγι πήρε τη νίκη απέναντι στη Λάρισα με 79-77, χάρη σε τρίποντο του Χατζηνικόλα στο τέλος και ελπίζει στην παραμονή, φτάνοντας την αντίπαλό της στις 5 νίκες (και 15 ήττες).

Παρόλα αυτά, σε περίπτωση ισοβαθμίας η Λάρισα έχει το πάνω χέρι, καθώς το Μεσολόγγι δεν κάλυψε την διαφορά, με την παραμονή να κρίνεται έτσι στις λεπτομέρειες τις επόμενες δύο αγωνιστικές.

Μεσολόγγι και Λάρισα ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-17, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 35-35.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το Μεσολόγγι πάτησε γκάζι και έφτασε στο +10 (47-37, 22’). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στη συνέχεια, όμως μετά το 56-45 στο 26’, η Λάρισα αντέδρασε και μείωσε στο 61-56 του δεκαλέπτου.

Ο Σαχπατζίδης έστειλε και πάλι το Μεσολόγγι στο +10 (69-59, 33’), όμως η Λάρισα αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά και έφτασαν στον πόντο (76-75) στα 27’’ για το τέλος, μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Ουόσπαν. Ο Ουάσινγκτον με φόλοου έκανε το 76-77 στα 20’’, όμως ο Χατζηνικόλας με ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο έκανε το σκορ 79-77, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Πού κρίθηκε:

Η Λάρισα έκανε μια απίθανη ανατροπή στο τέλος, όμως το μεγάλο τρίποντο του Χατζηνικόλα έκρινε τα πάντα, δίνοντας τη νίκη στην Λάρισα.