Το Λαύριο έπιασε πελάτισσα την ΑΕΚ, νίκησε και στη ΜΑΤΣΑΡΑ του ΟΑΚΑ! (videos)

2021-04-03T21:19:09+00:00 2021-04-03T22:02:08+00:00.

03/Apr/21 21:19

Το Λαύριο του Χρήστου Σερέλη συνεχίζει τη φανταστική πορεία του στη Basket League και “δραπέτευσε” και από το ΟΑΚΑ κερδίζοντας στη παράταση την ΑΕΚ με 97-94 και πλέον είναι φαβορί για τη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Το Λαύριο αποδεικνύει κάθε εβδομάδα πως είναι η μεγάλη φετινή έκπληξη του ελληνικού μπάσκετ, αφού εκτός από το εξαιρετικό του παιχνίδι είναι και αποτελεσματικό και μετά το τεράστιο διπλό κόντρα στην ΑΕΚ στην παράταση με 97-94 έφτασε τις επτά σερί νίκες στη Basket League.

Πλέον το Λαύριο έχοντας κερδίσει δύο φορές την ΑΕΚ και με ρεκόρ 15-4 είναι φαβορί για τη δεύτερη θέση, ενώ η “Ένωση” βρίσκεται σε κρίση ούσα εκτός δυάδας στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 14-5 και εκτός συνέχειας στο BCL.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο ξεκίνημα

Καλύτερη ήταν στο ξεκίνημα η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 12-8 (στο 5′), πριν το Λαύριο μειώσει σε 17-15 (στο 8′) με τον Ανοσίκε και η πρώτη περίοδος κλείσει με καλάθι του Ζήση (19-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Παπαθεοδώρου για πρώτη φορά προηγήθηκαν με +7 (28-21 στο 15′) με επιμέρους σκορ 9-4. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν και πάλι και μείωσαν σε 33-31 (στο 17′) έχοντας μόλις 2 λάθη και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-36.

Στο +10 το Λαύριο “ξύπνησε” μετά η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις άμυνες των δύο ομάδων να είναι πρωταγωνίστριες και την “Ένωση” να διατηρεί το προβάδισμα της με 52-47 (στο 25′). Το Λαύριο με τον Κάρτερ να φτάνει τους 12 πόντους ισοφάρισε σε 57-57 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μπήκαν αποφασισμένοι για το μεγάλο διπλό και με επιμέρους σκορ 10-2 για πρώτη φορά προηγήθηκαν με +10 (74-64 στο 34′) και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει με επιμέρους σκορ 12-2 σε 77-76 2′ λεπτά πριν το φινάλε με τον Μορέιρα να έχει 19 πόντους.

Μάλιστα η “Ένωση” πέρασε και μπροστά (80-77) με το Λαύριο να δείχνει χαμένο πνευματικά μετά το +10 και τους γηπεδούχους να δείχνουν έτοιμοι να πάρουν το ματς. Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Σερέλη με 5-0 σερί και καλάθι και φάουλ του Ντέιβις πέρασε ξανά μπροστά με 82-80 στα 49”, όμως ο Λάνγκφορντ με ένα ακόμα καλάθι στο τέλος ισοφάρισε σε 82-82 στα 36” και το ματς πήγε στη παράταση αφού Γερομιχαλός και Ζήσης ήταν άστοχοι!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο με μεγάλα μακρινά σουτ το Λαύριο προηγήθηκε με 91-85 δύο λεπτά πριν το τέλος και “άγγιξε” το διπλό στο ΟΑΚΑ. Στο 1′ λεπτό ο Ζήσης με τρίποντο έκανε “θρίλερ” ξανά τον αγώνα μειώνοντας σε 91-90, όμως ο Κάρτερ στα 34” με μεγάλο καλάθι έβαλε στο +3 το Λαύριο (95-92). Ο Ζήσης στα 9” μείωσε σε 95-94, αλλά τελικά το Λαύριο με ευστοχία στις βολές πανηγύρισε το τρομερό αποτέλεσμα με 97-94.

Που κρίθηκε: Στο καλάθι του Κάρτερ στα 34” πριν το τέλος της παράτασης που με το σκορ στο 93-92, έβαλε μπροστά το Λαύριο με 3 πόντους (95-92) διαφορά που δεν κάλυψε η ΑΕΚ μέχρι τη λήξη.

Παίκτης-κλειδί: O Κάρτερ ήταν MVP με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μουράτος με 18 πόντους και 8 ασίστ και ο Κόζι με 19 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82, 94-97.