Προμηθέας: Αδελφική υπόθεση το “διπλό” στο Περιστέρι (videos)

2021-04-04T20:59:11+00:00 2021-04-04T21:23:24+00:00.

04/Apr/21 20:59

grant_promitheas

Ο Προμηθέας είχε σε κέφια τα αδέλφια Γκραντ και έφυγε νικητής από το Περιστέρι με 70-73.

Στον Προμηθέα κατέληξε το μεγάλο παιχνίδι 20ής αγωνιστικής της Basket League.

Οι Πατρινοί πήραν τη νίκη στο Περιστέρι με σκορ 70-73, με τα αδέλφια Γκραντ να έχουν αθροιστικά 41 πόντους, όντας οι MVPs για τους νικητές, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στο τέλος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές μετρούν πλέον 12-5 και οι ηττημένοι 10-10. Για την 21η αγωνιστική της Basket League, το Περιστέρι φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ(11/4, 17:00), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται το Μεσολόγγι (10/4, 17:00).

Η εξέλιξη: Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, όμως ο Προμηθέας δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει στο 13-9. Το ματς έμεινε ντέρμπι, με τον Αγραβάνη να έχει τις απαντήσεις στο δίδυμο ΜακΛιν-Τζόουνς, για το 16-17 της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν συνέχεια το προβάδισμα με τον Γκραντ (Τζέριαν), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν με τον Τσαϊρέλη και περάσουν μπροστά με 36-35. Το ημίχρονο όμως τους βρήκε στα… μείον, με το 36-37 να έρχεται στο φινάλε.

”Καθάρισε” με Γκραντ

giannopoulos

Ο Προμηθέας ήταν το ίδιο αποτελεσματικός και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας μάλιστα και στο +12, με τον Γκραντ να δίνει το σύνθημα. Το Περιστέρι προσπάθησε και δεν έχασε την επαφή με το σκορ, καταφέρνοντας να κλείσει την τρίτη περίοδο στο 50-57.

Ο Σαλούστρος έκανε πολλή δουλειά και μείωσε σε 59-62, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο ΜακΛιν μείωσε κι άλλο σε 66-68 στο 39′, ο Γκραν (Τζεράι) απάντησε για το 66-70, όπως και ο Γκουντιέρεζ (68-70). Ο Γκραν κέρδισε φάουλ (διαμαρτυρήθηκε το Περιστέρι) για το 68-72, ο Γκουντιέρεζ αστόχησε σε τρίποντο και έτσι ήρθε το διπλό με 70-73.

Πού κρίθηκε: Το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεση, μείωσε σε 66-68 στο -70”, αλλά ο Προμηθέας είχε τις λύσεις και το καθαρό μυαλό να διατηρήσει το προβάδισμα.

Παίκτης-κλειδί: Τα αδέλφια Γκραντ έκαναν φοβερό ματς, με τον Τζέριαν να μετράει 20 πόντους-6 ριμπάουντ-9 ασίστ και τον Τζεράι 21. Για το Περιστέρι, 17 είχε ο Τζόουνς και 12 οι Τσαϊρέλης-Σαλούστρος.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-37, 50-57, 70-73