Προμηθέας: Πέρασε από τη Ρόδο για το 4/4 μετά τον κορωνοϊό!

2021-04-07T15:50:09+00:00 2021-04-07T17:51:35+00:00.

07/Apr/21 15:50

SUPER CUP 2020 / njɔŋɊϓ / Eʠ- БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό με 84-79 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση των Αγραβάνη, Γιαννόπουλου και Λούντζη, αλλά και στον Γκραντ που μοίρασε 10 ασίστ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνεχίζει τον τελευταίο καιρό να πανηγυρίζει μεγάλες νίκες σε συνδυασμό με καλό μπάσκετ, αφού δείχνει ανεπηρέαστη από την αγωνιστική απραξία λόγω κορωνοϊού και μετά τη σοβαρή περιπέτεια έχει κάνει το 4/4 σε 10 μόλις μέρες χωρίς να υποστεί βαθμολογική απώλεια.

Πλέον μετά τη τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στους Ροδίτες ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 13-5 και βρίσκεται στη πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ ο Κολοσσός με 7-13 απομακρύνεται από το στόχο της οκτάδας.

Το ματς

Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Προμηθέας

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (9-7 στο 5′), όμως ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 10-5 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (19-12 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-24 (στο 15′) με δικό τους επιμέρους σκορ 10-5, όμως οι Πατρινοί διατηρούσαν το πάνω χέρι (36-30 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-33.

Πάλεψε για την ανατροπή ο Κολοσσός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο είχε καλύτερο ρυθμό και ο Κολοσσός μείωσε σε 54-49 με τον Άντριτς να έχει ήδη 16 πόντους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα μπροστά και πάλι με 9 πόντους (67-58) και να είναι φαβορί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ροδίτες προσπάθησαν για την ανατροπή και αρχικά μείωσαν σε 73-68 (στο 35′) με επιμέρους σκορ 10-6. 3′ λεπτά πριν το τέλος με την επίθεση του Προμηθέα να έχει “κολλήσει” ο Κολοσσός μείωσε ακόμα περισσότερο σε 78-75!

Ένα κάρφωμα του Γκραντ στο 38′ έφερε και πάλι τη διαφορά στους 7 (84-77) και έχρισε φαβορί τους Πατρινούς για το διπλό. Παρότι ο Κολοσσός 30” πριν το φινάλε μείωσε σε 84-79 τίποτα δεν άλλαξε και ο Προμηθέας πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 84-79.

Που κρίθηκε: Στο +9 (67-58) που προηγήθηκε ο Προμηθέας στο φινάλε της τρίτης περιόδου διαφορά την οποία δεν κατάφερε να καλύψει ποτέ ο Κολοσσός.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαννόπουλος ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους (4/4 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ καθοριστικοί ήταν ο Γκραντ με 9 πόντους και 10 ασίστ, ο Αγραβάνης με 15 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Λούντζης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο έτερος Γκραντ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84.

Γιατράς: “Ήταν το τέταρτο σερί παιχνίδι μετά από καιρό απραξίας”

“Συγχαρητήρια στην ομάδα. Ήταν το τέταρτο σερί παιχνίδι μετά από καιρό απραξίας. Έχουμε σκαμπανεβάσματα, στο τέλος κάναμε μια κοιλιά που θα μπορούσε να μας στοιχίσει. Εκμεταλλευτήκαμε το low post παιχνίδι μας, πήραμε μια διαφορά, αλλά ο Κολοσσός με τη ζώνη και κάποια μεγάλα σουτ μάς δυσκόλεψε.

Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι. Ο Κολοσσός είναι καλή ομάδα και αδικείται από τη βαθμολογική του θέση. Κάθε παιχνίδι μαζί τους φέτος ήταν διαφορετικό, αλλά αφού κερδίζουμε είμαστε ικανοποιημένοι”.

Καντζούρης: “Πολύ ποιοτική ομάδα ο Προμηθέας”

“Παλέψαμε κατά διαστήματα. Θεωρώ ότι κάναμε ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν παίζαμε δυνατά στην άμυνα και αφήσαμε τον Προμηθέα να βρει ρυθμό και να σκοράρει εύκολα.

Κάποια στιγμή ανακάμψαμε στο δεύτερο, γιατί βάλαμε διαφορετικά το σώμα μας και είχαμε εντελώς διαφορετική διάθεση. Αλλά, δεν ήταν αρκετό. Γιατί ακόμη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφήσαμε να περάσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν δώσαμε τα φάουλ έτσι όπως έπρεπε.

Ο Προμηθέας είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα και αν δεν κάνεις όλα τα πράγματα σωστά, τότε δεν μπορείς να περιμένεις και το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τίποτε άλλο. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Το Σάββατο έχουμε άλλο ένα εξαιρετικά δύσκολο παιχνίδι”.