Άρης: Νίκησε τον Ιωνικό και… παρέμεινε στη Basket League! (videos)

2021-04-10T17:48:01+00:00 2021-04-10T18:50:05+00:00.

10/Apr/21 17:48

Ο Άρης σε ένα κρίσιμο παιχνίδι στην έδρα του κόντρα στον Ιωνικό κατάφερε να επιβληθεί με 74-62 και ουσιαστικά να εξασφαλίσει τη παραμονή του για ακόμα σεζόν στη Basket League.

Οι κίτρινοι σε μία ακόμα δύσκολη σεζόν κατάφεραν να πετύχουν το στόχο της παραμονής τους μετά τη σημαντική σημερινή νίκη στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ιωνικό με 74-62 και παράλληλα διατηρούν μαθηματικές ελπίδες ακόμα και για είσοδο στα playoffs, καθώς υπερκάλυψαν το -4 από την ήττα τους στον αντίστοιχο αγώνα του πρώτου γύρου στη Νίκαια.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 7-14 με τον Ιωνικό μετά τη σημερινή ήττα να βλέπει τις πιθανότητες του για την οκτάδα να ψαλιδίζονται σημαντικά.

Ντέρμπι από νωρίς στη Θεσσαλονίκη

Καλύτερα ξεκίνησε ο Άρης αν και ο Ιωνικός ήταν κοντά στο σκορ (15-11 στο 6′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-18 και τις δύο ομάδες να δείχνουν πόσο θέλουν τη νίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και οι επιθέσεις ήταν εξαιρετικά άστοχες, με τον Άρη να διαθέτει ένα μικρό προβάδισμα με 29-26 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 34-32.

* Ο Κουζέλογλου υπέστη διάστρεμμα και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο παιχνίδι

Το “καθάρισε” ο Άρης στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον Νετζήπογλου να φτάνει τους 13 πόντους και τον Άρη με επιμέρους σκορ 7-3 να προηγείται με 41-35 (στο 23′). Η διαφορά πήγε και στο +10 (54-44 στο 26′) για τους κίτρινους και η τρίτη περίοδος  έκλεισε με 61-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες ήταν κακό επιθετικά, όμως ο Άρης κατάφερε με επιμέρους σκορ 9-3 σε 7′ λεπτά να προηγηθεί με +14 (70-56) και να “αγκαλιάσει” το σημαντικό αποτέλεσμα. Μέχρι το τέλος ο Ιωνικός δεν κατάφερε να αλλάξει τη ροή του ματς και ηττήθηκε δίκαια με 74-62.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε προηγούμενος με 61-53 και δεχόμενος μόλις 3 πόντους σε 7′ λεπτά “καθάρισε” τη νίκη αφού προηγήθηκε με 70-56.

Παίκτης-κλειδί: Ο Όμηρος Νετζήπογλου που είναι μόλις 18 ετών και πρόσφατα υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο με την ομάδα του, ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Μιλόσεβιτς με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62.

Καμπερίδης: “Έχει όλα τα στοιχεία ο Νετζήπογλου για το υψηλότερο επίπεδο”

“Ήταν ένα παιχνίδι το χρειαζόμασταν πάση θυσία για να τελειώνουμε με την παραμονή. Είχαμε πολλά προβλήματα. Δε θέλω να σταθώ σε περισσότερες λεπτομέρειες. Πολλά συγχαρητήρια σε παίκτες και συνεργάτες για την εικόνα, με τα λάθη μας, με ενέργεια κα διάθεση από όλους για να κερδίσουμε. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι με το Περιστέρι, μια πολύ ποιοτική ομάδα, να παρουσιάσουμε ένα καλό πρόσωπο. Το ματς αυτό θα γίνει μετά από 17 μέρες, πρέπει να προετοιμαστούμε για να κλείσουμε τη χρονιά όσο καλύτερα γίνεται. Καλή συνέχεια στον Ιωνικό και τον κόουτς Αγγέλου, που του οφείλω πολλά. Ο Λίτλ ήταν άρρωστος, ο Ντραγκίτσεβιτς είχε σπασμό στη μέση, ο Κουζέλογλου με το διάστρεμμα που υπέστη. Η ομάδα ήταν στο πνεύμα που έπρεπε, δεν ήρθαν τα παιχνίδια τα προηγούμενα όπως θέλαμε. Σήμερα το κάναμε όμως”.

Για τον Νετζήπογλου: “Είναι υποδειγματική η συμπεριφορά του και η προσπάθειά του. Έχει όλα τα στοιχειά που απαιτούνται για το υψηλότερο επίπεδο, είμαι περήφανος σαν να πρόκειται για παιδί μου. Φοβερή πρόοδο όλα τα παιδιά. Έχουν τα στοιχεία που απαιτούνται: Χαρακτήρας, εργατικότητα και οι συνεργάτες μας με τη δουλειά τους. Είναι ένα παιδί που δε φοβάται, έχει εμπιστοσύνη με τις δυνατότητές του, νιώθει καλά στην ομάδα όλοι τον υποστηρίζουν, έχει μια άνεση, αυτό που είδατε είναι αυτό που δείχνει”.

Κλείνοντας είπε: “Η χρονιά ήταν εξαιρετικά δύσκολη, έπρεπε να ολοκληρωθεί όσο πιο ομαλά γίνεται. Θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερη εικόνα και περισσότερες νίκες. Παρ όλα αυτά, σταθήκαμε όρθιοι σε μια δύσκολη χρονιά. Θα πρέπει το μυαλό όλων να στραφεί στην επόμενη χρονιά και να χτιστεί όσο πιο σωστά και με βάσεις η ομάδα για να ανταποκρίνεται.Τα βιώματα της ομάδας και του κόσμου είναι διαφορετικά για αυτό και ο κόσμος έχει απαιτήσεις. Πολύ δύσκολο να χτιστεί με τους περιορισμούς. Όταν υπάρχει αναξιοπιστία, είναι πολύ δύσκολο να φτιαχτεί μια ομάδα με τις προδιαγραφές που όλοι θέλουν. Η διοίκηση προσπαθεί να άρει τα ban, αυτή είναι η αφετηρία για να βγει από τη δύσκολη θέση και να κοιτά με αισιοδοξία το μέλλον”.

Νετζήπογλου: “Έχω πολλά να δώσω ακόμα”

“Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση αλλά χαίρομαι δεκαπλάσια που νίκησε η ομάδα μου. Τη χρειαζόμασταν πολύ αυτήν τη νίκη. Δουλεύω καθημερινά, με βοηθούν πολύ οι συμπαίκτες μου, οι προπονητές μου. Σκληρή δουλειά και τίποτα άλλο. Η χρονιά μας έχει αδικήσει, μπορούσαμε να κάνουμε πολλά παραπάνω. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με το Περιστέρι. Έχω πολλά να δώσω ακόμα”.

Αγγέλου: “Είχαμε μία κακή μέρα”

“Ήταν ένα κακό παιχνίδι. Είχαμε μια κακή μέρα, μπορούμε να κάνουμε την κριτική μας. Συγχαρητήρια στον Άρη, καταφέραμε να τελειώσουμε αυτή τη δύσκολη χρονιά, όπως και ο Άρης”.

Για τον 18χρονο Νετζήπογλου: “Τελείωσε κάποιες φάσεις μόνος του, δεν είχε πίεση. Μακάρι να μην έχει την πίεση και στη συνέχεια, το έδειξε με 3-4 σουτ από δημιουργία των συμπαικτών του. Συγχαρητήρια και στην ομάδα του, στους συμπαίκτες και τον προπονητή του που ανέδειξαν το σουτ του. Πρέπει να έχει το μυαλό μέσα στο κεφάλι του γιατί τα χρόνια που έρχονται είναι δύσκολα”.