Παναθηναϊκός: Ξέσπασε στο Λαύριο μετά το Κάουνας με… ελληνικό δίδυμο! (videos)

2021-04-10T20:47:48+00:00 2021-04-10T21:31:22+00:00.

10/Apr/21 20:47

Με τους Μήτογλου και Παπαπέτρου σε καλή βραδιά και με εξαιρετική εμφάνιση από τα 6,75 (14/29) ο Παναθηναϊκός έβαλε… “στοπ” στο εντυπωσιακό φέτος Λαύριο κερδίζοντας την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο ΟΑΚΑ με 105-69 και παίρνοντας “εκδίκηση” για την ήττα στο πρώτο γύρο που αποτέλεσε και ουσιαστικά το “κύκνειο άσμα” του Γιώργου Βόβορα.

Μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις και λίγες μέρες πριν τα τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδια στη Ρωσία κόντρα σε Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη 16η του νίκη στη Basket League “διαλύοντας” το Λαύριο στο ΟΑΚΑ με 105-69.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 16-2 και είναι πρώτος στη κατάταξη και πήρε και “εκδίκηση” για την ήττα στο πρώτο γύρο , ενώ το Λαύριο με 15-5 συνεχίζει την εξαιρετική του φετινή πορεία στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Κυριαρχία από τα 6,75 +20 για Παναθηναϊκό!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα αφού προηγήθηκε με 15-9 (στο 6′) έχοντας σκοράρει μόνο με τρίποντα (5/7). Οι πράσινοι εκμεταλλευόμενοι τα 4 λάθη του Λαυρίου διατηρούσαν το προβάδισμα τους (20-15 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 8-3 και να προηγούνται με 28-18 έχοντας 11/17 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Όντεντ Κάτας έλεγχε πλήρως το παιχνίδι και με 9/15 τρίποντα και επιμέρους σκορ 17-7 προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους (45-23 στο 17′) δείχνοντας να “καθαρίζει” από νωρίς τη νίκη. Το πρώτο μέρος τελικά ολοκληρώθηκε με 55-35 και ουσιαστικά όλα να έχουν κριθεί.

Μάριο Χεζόνια: Η έντονη διαμαρτυρία του έφερε τεχνική ποινή! (video)

Το πράσινο “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κάνει ότι θέλει και με νέο σερί 7-0 να προηγείται για πρώτη φορά με +27 (62-35 στο 23′). Η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω τους 20 πόντους (75-52 στο 28′) παρότι το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 81-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα και με τον Μήτογλου να φτάνει τους 16 πόντους η διαφορά πήγε και στο +31 (90-59 στο 35′). Τελικά ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την άνετη νίκη στο τέλος με 105-69.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός μπήκε προηγούμενος με 28-16 και με συνολικό επιμέρους σκορ 27-19 το “εκτόξευσε” στο +20 (55-35).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μήτογλου ήταν και πάλι εξαιρετικός με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ξεχώρισε και ο Παπαπέτρου με 15 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 55-35, 81-57, 105-69.