Λάρισα: Νίκησε και… σώθηκε! (videos)

2021-04-11T20:52:54+00:00 2021-04-11T21:11:40+00:00.

11/Apr/21 20:52

Η Λάρισα επιστρέφοντας από το -13 του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να πανηγυρίσει μία τεράστια εντός έδρας νίκη με 80-76 κόντρα στον Ηρακλή και εξασφάλισε τη παραμονή της στη Basket League.

Η ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου έπαιζε ένα μεγάλο τελικό στην έδρα της, αφού σε συνδυασμό με την ήττα του Μεσολογγίου και έχοντας την ισοβαθμία κατάφερε με την αποψινή σπουδαία νίκη της από το -13 να εξασφαλίσει τη παραμονή της.

Πλέον η Λάρισα με ρεκόρ 6-15 ελπίζει για να αποφύγει τη παραμονή, ενώ ο Ηρακλής με 7 νίκες και 12 ήττες μένει πίσω στη μάχη της οκτάδας.

Το ματς

Στο +10 από νωρίς ο Ηρακλής

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ηρακλής με το δίδυμο Χάνλαν – Όιμπακς (7+7 πόντους) και προηγήθηκε με 14-8 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τη Λάρισα πίσω με 24-15 και τους φιλοξενούμενους να μην έχουν ακόμα λάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αντιστρέψουν τη κατάσταση, αλλά ο Ηρακλής παίζοντας καλά στην άμυνα παρέμενε μπροστά με 36-29 (στο 16′). Η διαφορά πήγε και στους 10 (41-31 στο 18′) με τον “Γηραιό” να έχει 5/10 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-33.

Έγινε “θρίλερ” στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τίποτα ουσιαστικά να μην αλλάζει αφού ο Ηρακλής παρέμενε καλύτερος στο παρκέ και αύξησε το προβάδισμα του και στο +13 (58-45 στο 27′) με τον Όιμπακς να έχει 14 πόντους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 60-54 με επιμέρους σκορ 9-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Λάρισα έκανε ντέρμπι το ματς και μετά από πολλή ώρα πέρασε και μπροστά στο σκορ (68-67 στο 35′) με επιμέρους 14-7 και τον Ρας να φτάνει τους 21 πόντους. 2′ λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν το ελάχιστο προβάδισμα με 72-71 και όλα κρέμονταν από μία κλωστή για το νικητή.

Στο 39′ ο Παπαδάκης με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στη Λάρισα (75-72), ενώ ο ίδιος παίκτης μετά από άστοχο σουτ του Όιμπακς με βολές (77-72 στα 33”) ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του, η οποία στο φινάλε ήρθε με 80-76.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Λάρισα δέχθηκε μόλις 14 πόντους, αλλά και στο τρίποντο του Παπαδάκη (75-72) στο 39ο λεπτό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρας ήταν καθοριστικός με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ πολύ σημαντική δουλειά έκαναν ο Ουάσπουν με 15 πόντους και 8 ασίστ και ο Παπαδάκης με 12 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-43, 54-60, 80-76.