Τζέριαν Γκραντ από το NBA έκρινε τον “τελικό” στην Πάτρα! (videos)

2021-04-14T21:04:17+00:00 2021-04-14T21:59:50+00:00.

14/Apr/21 21:04

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής Basket League ο Προμηθέας Πάτρας “λύγισε” την ΑΕΚ στη λήξη με 80-78 χάρη στον καταπληκτικό Τζέριαν Γκραντ που με ένα δύσκολο buzzer beater σουτ μπροστά στον Λάνγκφορντ έκρινε το παιχνίδι.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είδε την ΑΕΚ να αντιδράει μετά τα τελευταία γεγονότα και την αποχώρηση του Ηλία Παπαθεοδώρου απέδειξε πως διαθέτει χαρακτήρα και έναν σπουδαίο παίκτη όπως ο Γκραντ, ο οποίος με ένα σπουδαίο καλάθι στο τέλος έκρινε τον αγώνα και “σκότωσε” την “Ένωση”. Πλέον ο Προμηθέας με ρεκόρ 16-14 και έχοντας και την ισοβαθμία θα καταταχθεί στη τρίτη θέση, ενώ η ΑΕΚ με 15-15 είναι οριστικά τέταρτη στη βαθμολογία. Το ματς Ντέρμπι από νωρίς Ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημα το παιχνίδι με τον Προμηθέα να διαθέτει ένα μικρό προβάδισμα (12-11 στο 6′), αλλά ο χαμηλός ρυθμός βόλεψε την ΑΕΚ η οποία προηγήθηκε στη λήξη της πρώτης περιόδου με 18-15.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Λημνιάτη με γρήγορο σερί 5-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 (23-15 στο 12′), όμως οι Πατρινοί μείωσαν γρήγορα σε 30-27 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-33 για την “Ένωση”. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο! Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Πάτρα ξεκίνησε με το ντέρμπι καλά να κρατεί και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και το σκορ να είναι ισόπαλο στο 48-48 (στο 25′). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου τίποτα δεν άλλαξε και την ΑΕΚ να προηγείται με 58-56 και τον Λάνγκφορντ να φτάνει τους 14 πόντους. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν οριακό με την ΑΕΚ πάντως να έχει προβάδισμα 7 πόντων (70-63) στο 35ο λεπτό και να δείχνει πως θα έχει το πρώτο λόγο για τη νίκη, έχοντας τον Λάνγκφορντ σε μεγάλη βραδιά (18 πόντους). 3′ λεπτά πριν το τέλος ένα κλέψιμο του Ματσιούλις και κάρφωμα έφερε τη διαφορά και πάλι στους 6 (72-66), όμως ο Τζέριαν Γκραντ στο 39′ μετά από προσωπικό επιμέρους σκορ 9-3 ισοφάρισε σε 75-75! Μάλιστα μετά από άστοχο σουτ του Λάνγκφορντ ο Γκραντ δημιούργησε τρίποντο του Αγραβάνη στο οποίο ευστόχησε σε λήξη χρόνου από τα 8 μέτρα και έβαλε και μπροστά τον Προμηθέα με 78-75 στα 14” δευτερόλεπτα. Τελικά ο Ματσιούλις στα 6,9 με ένα απίθανο μαρκαρισμένο τρίποντο ισοφάρισε σε 78-78 και οι Πατρινοί στη τελευταία τους κατοχή χάρισε τη νίκη στον Προμηθέα ο Γκραντ με μπάζερ μπίτερ και με 80-78. Που κρίθηκε: Στο νικητήριο καλάθι του Γκραντ, αλλά και στο γεγονός πως σκόραρε 11 πόντους και είχε και μία καθοριστική ασίστ στα τελευταία 2,5 λεπτά του αγώνα. Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν καταπληκτικός με 23 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και καθόρισε τη μοίρα του αγώνα. Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 56-58, 80-78.