Παναθηναϊκός: Άνετο πέρασμα από τη “Πυλαία” με σούπερ άμυνα! (videos)

2021-04-18T17:48:49+00:00 2021-04-18T18:30:37+00:00.

18/Apr/21 17:48

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα κόντρα στο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη κέρδισε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 74-68 και πλέον θέλει μία ακόμα νίκη για να πάρει τη πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας παρά τα προβλήματα με τον κορωνοϊό εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένη απέναντι στον ανεβασμένο ΠΑΟΚ και κέρδισε άνετα με 74-68, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους παίζοντας σχεδόν σε όλο το ματς εξαιρετική άμυηα.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 17-2 και θέλει μία ακόμα νίκη για να εξασφαλίσει τη πρώτη θέση, ενώ ο ΠΑΟΚ με 12-9 είναι οριστικά πέμπτος.

Το ματς

Απολαυστικός ο Παναθηναϊκός

“Ζεστός” ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και με 8/9 σουτ συνολικά προηγήθηκε με 15-8 (στο 5′) δείχνοντας σε καλό απόγευμα. Η διαφορά για το “τριφύλλι” πήρε και στους 12 (20-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον νευρικό ΠΑΟΚ να είναι πίσω με 26-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η άμυνα της ομάδας του Όντεντ Κάτας συνέχισε να είναι εξαιρετική και η διαφορά έφτασε και το +19 (42-23 στο 17′) με τον Χεζόνια (9 πόντους) και τον Ουάιτ (8 πόντους) να είναι πρωταγωνιστές. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-29 και το “τριφύλλι” να είναι το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη.

Προσπάθησε ο ΠΑΟΚ αλλά “καθάρισε” ο Παναθηναϊκός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ κυρίως αμυντικά να είναι σαφώς βελτιωμένος και με επιμέρους σκορ 10-5 σε 6′ λεπτά μείωσε σε 52-39 και έδειξε να αντιδράει. Με 2/2 σερί τρίποντα από Μακ και Χεζόνια και καλάθι του Μποχωρίδη η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 21 (60-39 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ο ΠΑΟΚ έκανε μία τελευταία προσπάθεια για να μειώσει και να κάνει ντέρμπι το ματς και με επιμέρους σκορ 9-5 μείωσε σε 68-56 (στο 35′) 2′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και πάλι στους 16 (73-57) και όλα είχαν κριθεί ουσιαστικά με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει το μεγάλο διπλό με 74-68.

Που κρίθηκε: Στο 26′ ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει σε 52-39 και έδειχνε να δίνει ζωή στο ματς, αλλά ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού σε 2′ λεπτά “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 21 (60-39) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μποχωρίδης ήταν καθοριστικός με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Μακ με 11 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Χεζόνια με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74,