Παναθηναϊκός: Πρώτος και καλύτερος πέρασε με 100άρα από την Θεσσαλονίκη! (videos)

2021-04-20T15:43:41+00:00 2021-04-20T15:50:03+00:00.

20/Apr/21 15:43

Μετά το άνετο διπλό στη Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα στη Θεσσαλονίκη και τον Ηρακλή με 100-66 και “κλείδωσε” τη πρώτη θέση της Basket League.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν καλύτεροι, κυριάρχησε στο παρκέ και “καθάρισε” τη νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +25, ενώ στο φινάλε πανηγύρισε το διπλό με 100-66

Πλέον ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 18-2 έχει και τυπικά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας σε όλα τα playoffs και τη πρώτη θέση, ενώ ο Ηρακλής με 7-14 διαθέτει μόνο μαθηματικές ελπίδες για οκτάδα.

Το ματς

Κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός!

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ηρακλής επιθετικά και προηγήθηκε με +5 (15-10 στο 6′) κόντρα στον μέτριο αμυντικά Παναθηναϊκό. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου να διατηρήσουν το προβάδισμα (24-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Όντεντ Κάτας “ξύπνησαν” για τα καλά και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-2 σε 5′ λεπτά προηγήθηκαν εκείνοι με +11 (37-26 στο 15′). Η διαφορά παρέμενε για τους πράσινους σε διψήφια επίπεδα (47-36 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-36.

Όλα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον Παπαπέτρου να συνεχίζει να σκοράρει (13 πόντους) και τον Ηρακλή παρότι βελτιωμένος να μην μπορεί να μειώσει σημαντικά τη διαφορά (64-52 στο 26′). Το “τριφύλλι” προηγήθηκε και με +16 (69-53 στο 27′) και ουσιαστικά ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη και η τρίτη περίοδος έληξε με το πράσινο προβάδισμα να “εκτοξεύεται” στους 25 (78-53)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς με επιμέρους σκορ 13-3 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με +35 (91-56 στο 36′) δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Εν τέλει το “τριφύλλι” στη λήξη πήρε το διπλό κόντρα στον Ηρακλή με 100-66.

Που κρίθηκε: Στο 26′ ο Ηρακλής είχε μειώσει σε 64-52 αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ 14-1 για τον Παναθηναϊκό και το ματς να τελειώνει ουσιαστικά με τη διαφορά στους 25 (78-53) στο 30′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού με 15 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Χεζόνια με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Μπέντιλ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100.