Παναθηναϊκός: “Πάτησε” γκάζι και… Προμηθέα (videos)

2021-04-24T18:05:14+00:00 2021-04-24T18:51:11+00:00.

24/Apr/21 18:05

hezonja

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα στη Πάτρα και νίκησε τον Προμηθέα με 61-83.

Πήρε ρεβάνς για την ήττα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα στη Πάτρα και πήραν τη νίκη κόντρα στον Προμηθέα με 61-83, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές είναι στο 19-2 και εδώ και αρκετές ημέρες οριστικά πρώτοι, με τους ηττημένους να μένουν στο 15-6, για την πρώτη εντός έδρας ήττα τους. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το ματς με 4 νεαρούς παίκτες από τις ακαδημίες τους!

Για την 22η και τελευταία αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την ΑΕΚ (28/4, 20:00), ενώ ο Προμηθέας από τον Ηρακλή (28/4, 20:00).

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, κυρίως με τον Γιαννόπουλο (7-4), γρήγορα όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και βρήκε σκορ με τους ΠαπαγιάννηΜποχωρίδη, για να περάσει μπροστά στο σκορ και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3 (16-19).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους πράσινους, παρά το ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος της. Οι Πατρινοί, με μπροστάρηδες τους Γκραντ, ξέφυγαν με 25-21, πριν απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 4-16 και… Σαντ-Ρος, για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-37.

Ημίχρονο και… τέλος

sant-roos

Το ματς άλλαξε τελείως μορφή και ουσιαστικά… τελείωσε στην τρίτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός απέδωσε πολύ καλύτερα σε άμυνα και επίθεση με τον Χεζόνια, ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και φτάσαμε ακόμα και στο +18 (43-68), για την ολοκλήρωση των 30′.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να κάνει μία μεγάλη ανατροπή, έφτασε μέχρι το 52-61, όμως ο Παναθηναϊκός με Παπαπέτρου και Μακ έκανε 0-12 για το 52-73, για να ”κόψει” τα φτερά των γηπεδούχων. Το τελευταίο 5′ πέρασε χωρίς να αλλάξει κάτι, για το τελικό 61-83.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +17 στην τρίτη περίοδο, χτίζοντας σημαντική διαφορά για τα τελευταία 10′.

Παίκτης-κλειδί: 15 πόντους-14 ριμπάουντ είχε ο Παπαγιάννης, 14-4 ο Παπαπέτρου, 13 ο Σαντ-Ρος και 10 ο Κασελάκης, με τον Χεζόνια να προσθέτει 7. Για τον Προμηθέα, προσπάθησε με 16 ο Γιαννόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83