Ο Πρίτζετ έστειλε τον Ιωνικό στα playoffs, προκρίθηκε ως έβδομος και ο Κολοσσός! (video)

2021-04-28T21:10:39+00:00 2021-04-28T23:04:14+00:00.

28/Apr/21 21:10

Ο Ιωνικός σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” στη Νίκαια κέρδισε στο τέλος της παράτασης με 86-85 τον Κολοσσό Ρόδου και μετά τις ήττες των Άρη και Ηρακλή προκρίθηκε στα playoffs της Basket League, ενώ ο ΠΑΟΚ έκλεισε με εκτός έδρας νίκη τη κανονική περίοδο.

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι στη Νίκαια ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε με μία μεγάλη ανατροπή να το οδηγήσει στη παράταση, αλλά εκεί μέτρηση η θέληση του Ιωνικού και η κλάση του Πρίτζετ ο οποίος με ένα μεγάλο καλάθι στο τέλος υπέγραψε το τελικό 86-85.

Πλέον ο Ιωνικός στα playoffs θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, ενώ ο Κολοσσός επίσης με μειονέκτημα έδρας το Λαύριο.

Το ματς

Καλύτερος ήταν ο Ιωνικός από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 23-16 στη πρώτη περίοδο με τον Πρίτζετ να έχει ήδη 9 πόντους. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιο… ανεβασμένοι επιθετικά και παρότι ο Κολοσσός έπαιζε και εκείνος καλύτερος με τον Ζάρα να έχει 14 πόντους, κράτησαν το προβάδισμα τους στο τέλος του πρώτο μέρους με 41-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στη τρίτη περίοδο, αφού οι Νικαιώτες συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ (62-54) με διαφορά ασφαλείας έχοντας για “όπλο” την επίθεση τους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς, ο Κολοσσός έκανε μία μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή και στο 36′ το σκορ ήταν 70-65. 2′ λεπτά πριν το τέλος ο Ιωνικός προηγήθηκε με +8 (77-69), όμως ο Κολοσσός με σερί 8-0 και 3/3 βολές σε νεκρό χρόνο έπειτα από κλέψιμο και κερδισμένο φάουλ του Άρτις έστειλε το ματς στη παράταση (77-77)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κολοσσός έδειξε πόσο θέλει το διπλό και προηγήθηκε 2′ λεπτά πριν τη λήξη με 81-80, ενώ ο Άντριτς με τρίποντο μετά από τρία σερί επιθετικά ριμπάουντ του Κολοσσού τον έβαλε μπροστά με 85-82 στα 50”. Τελικά μετά από ένα φινάλε “θρίλερ” ο Πρίτζετ με λέι απ στα 4,4” έδωσε το προβάδισμα στον Ιωνικό με 86-85 και της χάρισε τη νίκη πρόκριση στα playoffs!

Που κρίθηκε: Στο νικητήριο λέι απ του Πρίτζετ στα 4,4 πριν το τέλος της παράτασης, αλλά και στην άμυνα του Ιωνικού στη τελευταία επίθεση του Κολοσσού.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πρίτζετ που είχε 15 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και έβαλε το μεγάλο καλάθι της νίκης στο τέλος της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 62-54, 77-77, 86-85.

Μεσολόγγι – ΠΑΟΚ 69-84

Με νίκη ολοκλήρωσε τη κανονική περίοδο της Basket League ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας εκτός έδρας με 84-69 το υποβιβασμένο Μεσολόγγι και ως 5ος στη κατάταξη θα παίξει στα playoffs απέναντι στην ΑΕΚ έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Το ματς

Παρότι ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον οι δύο ομάδες πραγματικά πάλευαν στο παρκέ και ο ΠΑΟΚ πήρε μικρό προβάδισμα στη πρώτη περίοδο με 22-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Λυκογιάννη μέσα από την άμυνα επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της και σκοράροντας παράλληλα 25 πόντους σε 10′ πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (47-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ συνέχισε τη καλή δουλειά από το πρώτο εικοσάλεπτο και αύξησε τη διαφορά του ακόμα και στο +18 (66-48) με το Μεσολόγγι στο τέλος της τρίτης περιόδου να έχει 1/16 τρίποντα (!). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Μεσολόγγι δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν με διπλό (84-69) τη κανονική περίοδο.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του ΠΑΟΚ που για τρία δεκάλεπτα ήταν πολύ καλά και κράτησε στους 69 πόντους το Μεσολόγγι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τέρνερ έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κονατέ είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84.