MOYΡΑΤΟ Λαύριο και… 1-0 τον Κολοσσό!

2021-05-11T16:55:29+00:00 2021-05-11T17:17:56+00:00.

11/May/21 16:55

ΤΟ Λαύριο έκανε ένα πραγματικό ΠΑΡΤΙ απέναντι στον Κολοσσό, παίρνοντας άνετα τη νίκη με 87-68 και κάνοντας το 1-0 στη σειρά των Playoffs της Basket League.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν εν τέλει το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα σε Λαύριο και Κολοσσό, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει τη νίκη με 87-68 και να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά η διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους 1-0, με τους γηπεδούχους να είναι τα απόλυτα αφεντικά της αναμέτρησης και να παίρνουν έτσι τη νίκη με το εμφατικό +19.

Μουράτος με 23, Ντιαλό με 20 και Ανοσίκε με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι, ενώ από την άλλη οι 19 του Αρτίς δεν ήταν αρκετοί.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό που… θύμιζε playoffs, καθώς μετά το 22-19 με το οποίο ολοκληρώθηκε, μόνο το Λαύριο υπήρχε στο παρκέ.

Η ομάδα του Σερέλη πάτησε γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (40-30), ενώ στο δεύτερο η διαφορά είχε “κλειδώσει” σε διψήφιες τιμές (65-51, 30′), όμως στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο Κολοσσός έδειξε σημάδια ζωής.

Οι Ροδίτες μειώσανε σε 65-58 στο 32′, όμως ένα 9-0 του Λαυρίου έδωσε τέλος σε όποια όνειρα είχαν οι φιλοξενούμενοι για ανατροπή. Έτσι το τέλος οι γηπεδούχοι πήραν άνετα τη νίκη με το επιβλητικό 87-68.

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το δεύτερο ματς της σειράς, το οποίο θα διεξαχθεί την Πέμπτη (13/5) στη Ρόδο στις 15:30.

Πού κρίθηκε:

Το 9-0 του Λαυρίου που μετέτρεψε το 65-58 σε 74-58 ήταν και η ταφόπλακα του Κολοσσού στο ματς.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μουράτος είχε μια γεμάτη στατιστική και με 23 πόντους (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 4/4 βολές), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν εκείνος που οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-19, 40-30, 65-51, 87-68