Περιστέρι: “Έπνιξε” τον Προμηθέα και έκανε το break στη Πάτρα! (videos)

2021-05-12T17:49:25+00:00 2021-05-12T18:31:14+00:00.

12/May/21 17:49

Το Περιστέρι παίζοντας εξαιρετική άμυνα στη Πάτρα απέναντι στον κακό επιθετικά Προμηθέα πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 83-66 και έκανε το πρώτο βήμα για τη πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs της Basket League.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτερη και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης στη Πάτρα και το τελικό 83-66 αποτυπώνει πλήρως τη κυριαρχίας της, ειδικά στα τελευταία 4′ λεπτά της αναμέτρησης όπου ο Προμηθέας του Μάκη Γιατρά δεν πέτυχε ούτε καλάθι, δείχνοντας επηρεασμένος από την απώλεια του Κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό.

Πλέον η σειρά οδηγείται στο game 2 του Περιστερίου (14/5), όπου σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων θα προκριθούν στα ημιτελικά περιμένοντας τον νικητή του Λαύριο – Κολοσσός, ενώ αν απαντήσει με break ο Προμηθέας η σειρά θα κριθεί σε game 3 ξανά στη Πάτρα.

Το ματς

Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και προηγήθηκε αρχικά με 15-11 (στο 7′), ενώ έκλεισε τη πρώτη περίοδο μπροστά με 24-19 και τον Τζόουνς να είναι πρώτος σκόρερ με 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο Προμηθέας “ξύπνησε” και χάρη στην άμυνα του η οποία βελτιώθηκε αισθητά μείωσε σε 33-30 (στο 17′) δεχόμενος μόλις 9 πόντους στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Το Περιστέρι απάντησε με σερί 6-0 και πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα με +9 (39-30 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-34.

Προηγήθηκε με +12 το Περιστέρι και το καθάρισε στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 1 στη Πάτρα ξεκίνησε με το Περιστέρι να διατηρεί τον χαμηλό ρυθμό που είχε επιβάλλει από το ξεκίνημα και να διατηρεί μία διαφορά “ασφαλείας” με 55-47 (στο 26′), αφού ο Προμηθέας είχε 3/13 τρίποντα και 12 λάθη. Η τρίτη περίοδος έληξε με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να είναι μπροστά με 60-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 9-4 σε 5′ λεπτά πήρε και το μεγαλύτερο του προβάδισμα με +12 (69-57 στο 35′) και έγινε το φαβορί για τη μεγάλη νίκη. Οι Πατρινοί απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσαν σε 71-66 (στο 36′) βάζοντας “φωτιά” στο ματς.

2′ λεπτά πριν το φινάλε με σερί 10-0 το Περιστέρι προηγήθηκε ξανά με +15 (81-66) και εκ νέου “αγκάλιασε” το break, το οποίο και πανηγύρισε στο τέλος με 83-66!

Που κρίθηκε: Στο 36′ ο Προμηθέας επέστρεψε από το -12 μειώνοντας σε 71-66, αλλά το Περιστέρι με σερί 10-0 σε 2′ λεπτά έκανε το σκορ 81-66 στο 38′ και “καθάρισε” το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ καθοριστικός ήταν και ο ΜαΚλίν με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83.