Παναθηναϊκός: Ξέσπασε στο δεύτερο και έκανε το 1-0 κόντρα στον Ιωνικό

2021-05-12T20:44:14+00:00 2021-05-12T22:46:14+00:00.

12/May/21 20:44

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 102-64, κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα playoffs της Basket League.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι πράσινοι, μετά από ένα πρώτο μισό στο οποίο επέτρεψαν στον Ιωνικό να μείνει μέσα στο ματς (40-39), στο δεύτερο ήταν καταιγιστικοί, φτάνοντας άνετα στη νίκη με 102-64.

Έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 και πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το Game 2 την Παρασκευή (14/5) στη Νίκαια.

Το ματς…

Ο Ιωνικός ξεκίνησε την αναμέτρηση εκπληκτικά, πιάνοντας στον… ύπνο την ομάδα του Όντεντ Κάτας. Οι Νικαιώτες πήραν τα ηνία στην αρχή και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 14-20.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα δεν έμειναν εκεί, καθώς έφτασαν και στο +11 (14-25, 11’), όμως στη συνέχεια οι Πράσινοι… ξύπνησαν. Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να παίρνει την ομάδα πάνω του, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και μάλιστα πέρασε μπροστά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας θέλησαν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και πάτησαν για τα καλά το πόδι στο γκάζι, με το επιμέρους της περιόδου να είναι 29-11. Έτσι το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 69-50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί προ πολλού. Έτσι στο τέλος της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής με 102-64 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Δεκάλεπτα 14-20, 40-39, 69-50, 102-64.

Πού κρίθηκε:

Το πρώτο μισό ήταν αμφίρροπο, όμως στην τρίτη περίοδο τα πάντα ήταν ξεκάθαρα, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους 29-11 και να τελειώνει ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 23 πόντους, 21 εκ των οποίων ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ 18 με 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μήτογλου.

Ο Χόλιφιλντ είχε 12 πόντους για τους Νικαιώτες, ενώ από 11 είχαν Τολιόπουλος, Χόλοουελ και Πρίτζετ.