Παναθηναϊκός: Επέστρεψε ο Μπρέι, στα ημιτελικά με περίπατο στη Νίκαια

2021-05-14T17:37:03+00:00 2021-05-14T18:00:40+00:00.

14/May/21 17:37

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Ιωνικό, πήρε τη νίκη στη Νίκαια με 90-61 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, σε ένα ματς όπου το ευχάριστο, πέραν το τελικού αποτελέσματος, ήταν η επιστροφή του Μπρέι στη δράση.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το ματς του Παναθηναϊκού με τον Ιωνικό, καθώς οι Πράσινοι, με τον Μπρέι και πάλι στη σύνθεσή τους, πήραν τη νίκη στο δεύτερο ματς της σειράς και με 2-0 πέρασαν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι παίκτες του Κάτας είχαν τον έλεγχο και σε αντίθεση με το πρώτο ματς της σειράς, σε αυτό δεν επέτρεψαν στους Νικαιώτες να διεκδικήσουν το οτιδήποτε στην αναμέτρηση.

Ο Μήτογλου με 15 πόντους και ο Παπαγιάννης με 14 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Από την άλλη, Χουγκάζ και Χόλοουελ είχαν από 14 πόντους.

Το ματς…

Σε αντίθεση με τον πρώτο αγώνα, ο παναθηναϊκός αυτή τη φορά θέλησε από το ξεκίνημα να δείξει ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Κάτας μπήκαν δυνατά και πήραν τον έλεγχο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 14-21.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, με τον Ιωνικό να παλεύει, αλλά να μην μπορεί να μειώσει. Η διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους 10 και το ημίχρονο ήρθε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 30-48.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον φιλότιμο Ιωνικό να μην μπορεί να μειώσει και να μπει ξανά στο ματς, όπως δείχνει και το 46-70 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

ΤΟ τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει έτσι άνετα στη νίκη με 61-90 και να κάνει το 2-0, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση στα ημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90.

Παίκτης κλειδί:

Οι ψηλοί του Παναθηναϊκού, Μήτογλου (15π.) και Παπαγιάννης (14π.) έκαναν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους.

Πού κρίθηκε:

Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερα ριμπάουντ (40-29) και σούταρε με καλύτερα ποσοστά από τον Ιωνικό, ο οποίος είχε το ισχνό 10% στα τρίποντα (2/20).