Προμηθέας “die hard” στο Περιστέρι, πήρε πίσω το πλεονέκτημα!

2021-05-14T20:56:29+00:00 2021-05-15T03:06:43+00:00.

14/May/21 20:56

BASKET LEAGUE 2020-2021 / PLAY OFF / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Ο Προμηθέας έκανε το 1-1 κόντρα στο Περιστέρι (79-90), με τον νικητή να τα παίρνει όλα στο Game 3 της Πάτρας.

O Προμηθέας πήρε την νίκη που χρειαζόταν στο Περιστέρι με 79-90, για να κάνει το 1-1 στην σειρά.

Αυτή μεταφέρεται πλέον στον ”τελικό” της Πάτρας (17/5, 20:50), με τον νικητή να περνάει στα ημιτελικά της Basket League, εκεί που περιμένει ήδη το Λαύριο.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το 35′, όμως κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και επικράτησαν, με την τριπλέτα των Γκραντ-Λούντζη να είναι όλα τα λεφτά.

Η εξέλιξη: Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και έφτασε ακόμα και στο +11 (20-9), με τον Πέτεγουεϊ να βγαίνει μπροστά για τους γηπεδούχους. Ο Προμηθέας έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει, μπόρεσε όμως να μειώσει σε 28-23 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ματς έγινε ντέρμπι με εκπληκτικό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς όχι μόνο να πλησιάζουν, αλλά να κάνουν και το 39-45 με τα αδέλφια Γκραντ και τον Αγραβάνη, όμως ο Σαλούστρος μπήκε στην εξίσωση για τους γηπεδούχους (46-45), με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-47.

O Κλαβέλ βγήκε μπροστά για τον Προμηθέα, ο Πέτεγουεϊ συνέχισε να σκοράρει και οι δύο ομάδες προσέφεραν μοναδικό θέαμα, με το παιχνίδι να είναι απόλυτο ντέρμπι σε όλα. Αυτό φαίνεται και από το 67-67 στο 30ό λεπτό, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα σε άμυνα και επίθεση.

Ο Προμηθέας ”καθάρισε” στα τελευταία 5′ του αγώνα με τον Λούντζη να ξεχωρίζει στο τέλος, όταν το 74-74 έγινε 79-88 στο 39′, με το τελικό 79-90 να φέρνει το 1-1 στη σειρά.

Πού κρίθηκε: Ο Προμηθέας μετέτρεψε το 74-74 σε 79-88 σε 5′, κλειδώνοντας το ματς στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούντζης ήταν όλα τα λεφτά με 21 πόντους, όπως και Γκραντ (Τζέριαν) με 19 πόντους-8 ριμπάουντ-11 ασίστ. Ο Γκραντ (Τζέριαν) είχε 17 πόντους-9 ριμπάουντ, ενώ για το Περιστέρι προσπάθησε με 20 ο Πέτεγουεϊ και με 15 ο Γκουντιέρεζ.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90

Τα στατιστικά:

Μάκης Γιατράς: ”Μας αδικούσε η εμφάνιση στη Πάτρα”

giatras

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

“Σήμερα δεν ήταν θέμα τακτικής αλλά ψυχής και συγκέντρωσης. Μας αδικούσε η εικόνα της Τετάρτης. Οι παίκτες παίζουν, εκείνοι κερδίζουν και σε εκείνους αξίζουν τα συγχαρητήρια. Το Περιστέρι είναι εξαιρετική ομάδα και τα άλλα τη Δευτέρα.

Δικαιολογίες μπορείς να βρεις πολλές. Μετά το Κύπελλο ήμασταν στεναχωρημένοι και δεν μπήκαμε πνευματικά στο ματς. Κέρδισε δίκαια το Περιστέρι στην Πάτρα και εμείς δίκαια τώρα.

Σωτήρης Μανωλόπουλος: “Χάσαμε μια ευκαιρία”

manolopoulos

“Δεν πιστέψαμε ότι θα ήταν εύκολο ματς. Ο Προμηθέας έχει καλή ομάδα και έχω απεριόριστο σεβασμό για όλους τους. Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι, με επαφές. Είχαμε θέματα στο ροτέισιον αλλά γενικά, ο Προμηθέας ήταν καλύτερος.

Και βέβαια μπορούμε να πάρουμε τη νίκη. Θέλει ψυχικά αποθέματα, να ξεκουραστούν κάποιο παίκτες και θα πάμε εκεί για να κερδίσουμε.

Ευκαιρία ήταν σίγουρα. Αν ήμασταν καλοί για 40’ θα μπορούσαμε να προκριθούμε αλλά παίζουν και οι άλλοι. Ο Προμηθέας είναι καλή ομάδα”